Δύο παιχνίδια απέμειναν, ώστε να ολοκληρωθεί η φάση των “32” του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ. Στα δύο ματς που έγιναν την Τετάρτη (13/10) η ΑΕ Καλλιθέας νίκησε εύκολα τον Ερμή Περάματος 73-61, έχοντας το προβάδισμα την περισσότερη ώρα.

Η ΑΕ Καλλιθέας χρειάστηκε πάντως ένα σερί 14-0 στην 3η περίοδο, προκειμένου να ξεφύγει στο σκορ, να δημιουργήσει διαφορά 27 πόντων και να “καθαρίσει” έτσι εύκολα το παιχνίδι, οδηγώντας μάλιστα σε παραίτηση τον Ρουμπελάκη, προπονητή του Ερμή.

Τα Ταταύλα, από τη μεριά τους, νίκησαν το Πέρα 69-61, κάνοντας κι αυτά το καθοριστικό ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 13-0, ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους.