Ο Πρωτέας Βούλας ήταν η καλύτερη ομάδα στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε σήμερα για την 3η φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ. Η ομάδα του Θοδωρή Τερζή νίκησε εκτός έδρας τον Ικαρο Καλλιθέας με 64-53, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν διαφορά 14 πόντων από το 1ο ημίχρονο και παρότι έχασαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 13-4, δεν απώλεσαν ποτέ το προβάδισμα. Αντιθέτως, κατόρθωσαν να ξεφύγουν πάλι στην 4η περίοδο και να φτάσουν έτσι στη νίκη-πρόκριση.

Ικαρος Καλλιθέας – Πρωτέας Βούλας 53-64

Διαιτητές: Καραβίτης, Κονταράτος

Δεκάλεπτα: 12-17, 29-41, 42-45, 53-64

Ικαρος Καλλιθέας (Νικολαΐδης): Ρένεσης, Παπαδιονυσίου 13 (2), Πρωτούλης, Μαλτέσιος 7, Λαμπρόπουλος 3, Πέττας 20 (1), Φιλίππου 4, Αγγελή, Τζαγκαράκης 6.

Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός, Μόρφης 3 (1), Τσακναρίδης, Γάργαλης 9, Κυριλής 12, Ματσάγκος 11 (1), Σιγκούνας 19 (3), Σκορδάς 10, Καραμολέγκος.