Ξεκίνησε σήμερα η τελική φάση των playoffs του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ με τον Αχαρνή να υποδέχεται την Νήαρ Ηστ και να την κερδίζει με 76-74 σε ένα ματς «θρίλερ» στο Μενίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με πάνω από 10 πόντους διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, αλλά στο τέλος τους ματς «λύγισαν». Πλέον η σειρά είναι 2-1 υπέρ του Αχαρνή και μεταφέρεται στην έδρα της Νήαρ Ηστ (15/5) στην Καισαριανή, για να δούμε αν θα τελειώσει εκεί με διπλό ή θα πάρει παράταση για ένα ακόμα ματς.

Το φύλλο αγώνα:

Αχαρνής 76
Νήαρ Ηστ 74

Διαιτητές: Διμπινούδης, Πλιάκας

Δεκάλεπτα: 21-18, 40-29, 60-56, 76-74.

ΑΧΑΡΝΗΣ (Τσαπάκης, Φραγκούλης): Καϋμενάκης 2, Ζέρβας 9 (1), Πάσχος, Αναστόπουλος 1, Καϋμενάκης, Ρωμοσιός 14, Σαρακασίδης 6 (1), Χριστοφάκης 11 (1), Ρεντίφης 19 (4), Μπούα 4 (1), Κακουλίδης, Λίτσος 10.

ΝHAΡ ΗΣΤ (Ράπτης, Τούμπας): Θειακούλης, Χατζηκωστής 26 (4), Ζεχερλής 8 (1), Τσεκούρας, Σκέντζος, Γκόφας 4, Μάγκος 10, Τσαντήλας, Αττίκος 4, Δήμητσας 8, Aντωνιάδης 14.

Σε αγώνα μπαράζ που έγινε απόψε οι Κουκουβάουνες νίκησαν με 65-55 τον Νικηφόρο και κάλυψαν και την διαφορά της ήττα στο πρώτο ματς (58-64). Οπότε στο ενδεχόμενο που υποβιβαστεί μία ακόμα ομάδα από την Β’ ΕΣΚΑ, αυτή θα είναι ο Νικηφόρος Αγίας Βαρβάρας. Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Μιχάλης Γρυλλιωνάκης έδωσε συγχαρητήρια στους διαιτητές για την αντιμετώπιση του οριακού αγώνα σε δύσκολες συνθήκες, παρά τα παράπονα που είχε, αντίστοιχα, από τους ρέφερι, μετά το τέλος του πρώτου ματς.