Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή! Μετά από μερικά ατυχή αποτελέσματα στη σειρά τις τελευταίες εβδομάδες, ήρθε η ώρα για τον Ερμή Αργυρούπολης να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών και περνώντας από την έδρα του ΔΑΣ Δραπετσώνας σε ένα από τα ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΝΑ με 67-54 παραμένει 4ος και σε απόσταση βολής από την πρώτη τριάδα.

Διπλό ανάσα για την Ευρυάλη! Ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της λίγκας περνώντας επικρατώντας με 67-64 από την έδρα της Ηλεκτρούπολης, από την οποία και αποσπάστηκε πια κατά 7 παιχνίδια με ισάριθμα ματς για το φινάλε της σεζόν.

Έχασε πάλι έδαφος ο ΑΟΝΑ! Ακόμα μια ήττα εντός του 2023 γνώρισε το βράδυ της Δευτέρας ο ΑΟΝ Αργυρούπολης, ο οποίος ηττήθηκε στην παράταση ενός τρομερού αγώνα με 80-90 εκτός έδρας στη Νέα Σμύρνη από τον τοπικό Ίκαρο.

Έτσι, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πρώτη ήττα μετά από καιρό της Ακαδημίας Ελευσίνας από τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου με 74-77.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής (20/2):

Ηλεκτρούπολη – Ευρυάλη 64-67
ΔΑΣ Δραπετσώνας – Ερμής Αργυρούπολης 54-67
Ίκαρος Νέας Σμύρνης – ΑΟΝΑ 90-80 παρ.
Ακαδημία Ελευσίνας – Αστέρας Αγίου Δημητρίου 74-77
Ταταύλα – Πήγασος Κορυδαλλού 77-57
Γλυφάδα – Ερμής Περάματος 46-64
Τράχωνες Δία – ΑΕ Ρέντη 76-54

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1 Ακαδημία Ελευσίνας 35, 16-3 +229
2 ΑΟΝΑ 33, 14-5 +136
3 ΔΑΣ Δραπετσώνας 33, 14-5 +91
4 Ερμής Αργυρούπολης 32, 13-6 +143
___________________________________
5 Ερμής Περάματος 31, 13-6 +67
6 Αστέρας Αγίου Δημητρίου 31, 12-7 +61
7 Ίκαρος Νέας Σμύρνης 30, 11-8 +45
8 Ευρυάλη 30, 11-8 +20
9 ΑΕ Ρέντη 28, 9-10 -56
___________________________________
10 Τράχωνες Δία 26, 7-12 -64
11 Ταταύλα 25, 6-13 -130
12 Ηλεκτρούπολη 23, 4-15 -141
13 Γλυφάδα 21, 2-17 -170
___________________________________
14 Πήγασος Κορυδαλλού 21, 2-17 -231

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

ΤΑΤΑΥΛΑ-ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡ. 77-57

Διαιτητές : Τζίμης-Σίμα Φ.-Ιωάννου

Δεκάλεπτα: 20-18, 31-36, 56-50, 77-57

ΤΑΤΑΥΛΑ (Φαρμάκης – Ρουμελιώτης) Καρακώστας 23(1), Μακρής 11(1), Λιουδάκης 6, Γεωργάκης 4, Πανταζής 3(1), Λάβαρης 11(3), Στανέλλος, Πανουργιάς 11, Μπόσκοβιτς 8(1)

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡ.( Τσίμπας – Κουκιάς) Παπαγεωργίου 5, Αζαριάδης-Τοπάλογλου, Συρίγος 2, Στουραίτης 6(2), Χριστοδουλόπουλος 19(3), Κωνσταντόπουλος 2, Κατούφας 4, Τσαπρούνης 19(1), Σκουλούδης.

ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ  – ΠΕΡΑΜΑ ΕΡΜΗΣ  46-64

Διαιτητές  :  Κιουλάφας, Χρόνης, Αυγερινός

Δεκάλεπτα  : 16-21, 25-36, 37-54, 46-64

ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ  (Καψιμάλης, Στεφανίδης): Τάγκαλος 1, Τσίλαγας 4, Γκιουρτζίδης 11(2), Λούκος 1, Βουρδέλης 2, Θεοχάρης 11(1), Καραχάλιας 11(2), Πεταλάς, Μπίλλης, Ραυτογιάννης, Μυλωνάκης 3, Παπαδεράκης 2

ΠΕΡΑΜΑ ΕΡΜΗΣ (Αρώνης): Παρασκευόπουλος 9, Τσουκαλάς 13(3), Γεωργιάδης 12(1), Γρύλλης 6(1), Μπακογιάννης 2, Αρώνης 5(1), Ζαχαριάδης 6(2), Τοντούα 5, Κοντάκος, Καπατσούλιας, Μπουτζής 3

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ- ΑΕ ΡΕΝΤΗ 76-54

Διαιτητές: Καραβίτης, Γαρίνη, Μακρής.

Δεκάλεπτα: 18-8, 35-25, 61-40, 76-54

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ (Χαριτάτος – Κωστολιάς):

Φραγκούλης, Κουτσουμάρης, Πέτσος, Σαρλάνης 9(1), Ράγιας 6, Σάννης 6(1), Ξυνογαλάς 17(2), Ρούσσος 7(1), Αγγελόπουλος 14(1), Κωνσταντακόπουλος 17(2)

ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Αντωνουσάκης, Αλεξόπουλος):

Βλαχάκης 10(2), Ρενιέρης, Κορκοσούρας 16(3), Ορφανίδης 5, Γιαννούνης, Καζάζης 6, Λίτσος 6, Μαλούνας 4, Πετράκης 2, Χατζηκάλφας, Μπγιάλας, Σαπουντζάκης 5.

ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ -ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  57-64

Διαιτητές : Λογοθέτης , Μακρόπουλος , Κωστής

Δεκάλεπτα : 09-26, 26-33, 44-55, 57-64

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΔΑΣ (Καλλιπολίτης , Κεφαλίδης): Μπονταρένκο 6(1) , Αρμανίδης 1, Τριανταφυλλίδης 5, Χατζόβουλος , Μανιάτης 9(3), Καραγιαννίδης 16, Πεζιρκιανίδης , Κυριαζίδης 12(4) , Ραλλάκης 3, Χατζηκίδης 5(1)

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Γκαναβίας, Μωυσίδης ): Ραζής 5(1) ,  Μαυρατζιώτου 18(4), Καβαλαράκης , Παξινός , Δαρμής 6, Φωτόπουλος , Κόλλιας 7(1) , Ρετσίνας 20(2), Τσιώκος 8

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟ –ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 64-67

Διαιτητές :Κονταράτος , Τζιμινίδης, Μαυροειδής

Δεκάλεπτα : 18-20,40-35, 48-48, 64-67

ΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ( Μουριχίδης): Χιωτάκης,  Σκαρμούτσος 2, Κάραλης 10(2), Ραυτόπουλος 9, Ψάλτου 2, Σαββίδης, Σάκος 2, Μπούτος 18(2), Σουλιώτης, Ψυχογιός  20(5),Λυράς 1

ΕΥΡΥΑΛΗ  ΓΛΥΦΑΔΑΣ ( Κακαβάς, Ξυπνητός): Καράμπελας 11(3), Καραμανίδης 19(1), Πάνος  2, Σερέτης 4, Κούκουρας 11(3), Μερκούρης 6, Κοπακάκης 5, Πεφάνης 2, Πολυχρονέας2, Βάβουλας 5

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 74-77

Διαιτητές : Τσαχάκης, Μαυρέλης, Καψαρίδης

Δεκάλεπτα : 20-11, 36-24, 56-53, 74-77

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης): Ηλιάδης 6, Γκουαλτιέρι 11(3), Πολιτόπουλος 2, Καπώνης 14(2), Χαρούνι 14, Δούκας 15, Αχείμαστος 2, Τσάτας 10 , Βαμβακίδης

ΑΣΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. ( Κάσσης, Κεραμιδάς): Μπάλας 22(2), Φωστέρης 8, Ακρίβος 15(3), Δούβος 4 , Κουκουβάκης 2, Ραζής , Καραγιάννης 2, Τζανικιάν 1, Γεωργίου , Μαρόπουλος 23

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 90 80 παρ. (75-75καν. αγ.)

Διαιτητές : Αναστασίου , Δελαγραμμάτικας , Ερμείδης

Δεκάλεπτα : 23-18, 30-33, 50-49, 75-75(καν. αγ.) 90-80

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗ Σ(Τσιτσόπουλος, Χότζα) : Γεωργόπουλος 30(7), Ροδίτσας 11(1) , Φραντζέτης 7(2) , Γιαννακόδημος 3, Μπάζιος 5, Παπαθανασίου 22(3), Αγγουράς 5, Στεργίου, Σπαρτινός 3(1) , Κοκκορόγιαννης 4, Καλής

ΑΟΝΑ (Κονδύλης, Πέρος): Σίνης 14, Τσιάκος 13(3), Ζαπαντιώτης , Ντόσκορης 29(5), Λούγαρης 14, Κατσούρης 8(2), Τζι αμτζής , Μούστα 2

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής (6/3):

Ερμής Αργυρούπολης – Τράχωνες Δία 19:45
Ευρυάλη – ΑΟ Ταταύλα 20:00
Αστέρας Αγίου Δημητρίου – ΔΑΣ Δραπετσώνας 20:30
ΑΕ Ρέντη – Γλυφάδα 21:30
ΑΟΝΑ – Ηλεκτρούπολη 21:45
Πήγασος Κορυδαλλού – Ακαδημία Ελευσίνας 22:00
Ερμής Περάματος – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 22:00