Με μια νίκη και μια ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική ομάδα 3ον3 στην 4η στάση του Nations League στη Ρουμανία.

Οι μεν Άνδρες, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από την αρχή μέχρι και τα ύστατα δευτερόλεπτά του κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση της Ρουμανίας με 17-14 και να ξεκινήσουν με το δεξί το τουρνουά.
Ουσιαστικά, η Ελλάδα κατάφερε να επιστρέψει από το 8-10 και να προηγηθεί ακόμα και με 13-12 δύο περίπου λεπτά πριν το φινάλε, ενώ λίγο αργότερα ο Αρνόκουρος με ένα πολύ δύσκολο fadeaway mid range μας έφερε ξανά μπροστά με έναν πόντο (15-14) ένα λεπτό πριν την εκπνοή, με την Εθνική να βρίσκει ακόμα ένα καλάθι με 30” για το τέλος από κοντά για το 16-14!

Οι δε Γυναίκες δεν τα κατάφεραν σε ένα μεγάλο ντέρμπι κόντρα στην Τουρκία στην πρεμιέρα του στο θεσμό καθότι λύγισαν στα σημεία με 17-21 χάνοντας έτσι την ευκαιρία να εκκινήσουν με νίκη τη θητεία τους στη Ρουμανία.
Αργότερα μέσα στην ημέρα, θα αντιμετωπίσουν τις οικοδέσποινες στο τελευταίο τους παιχνίδι για σήμερα (5/8 – 18:35).