Η έκπληξη των προημιτελικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων του Ματοσίνιος έγινε στο 3ο παιχνίδι της ημέρας. Η Κροατία νίκησε το Βέλγιο 60-58 και προκρίθηκε στους “4” του τουρνουά, σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους διαφορά στο 16’ (13-31) και προηγήθηκε μία φορά όλη κι όλη.

Το Βέλγιο ήταν μπροστά στο σκορ με 45-56 στο 36’, στη συνέχεια όμως δέχτηκε 15 σερί πόντους, με την Lena Bilic να σημειώνει το τρίποντο του ματς και να κάνει το 59-56 με 36,4’’ να απομένουν. Αυτό το σουτ έστειλε ουσιαστικά το Βέλγιο στην Ελλάδα για τις θέσεις 5-8…

Στον πρώτο προημιτελικό η Ελλάδα ήταν ανταγωνιστική για 26-27 λεπτά, από εκεί και πέρα όμως κατέρρευσε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την πανίσχυρη Ισπανία με 74-50 και να μείνει εκτός τετράδας.

Σε μονόλογο μετέτρεψε το 2ο προημιτελικό η Γαλλία, καθώς κυριάρχησε για 40 λεπτά και σάρωσε την Ιταλία με 78-48, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 36 πόντους διαφορά στο 38’ (78-42). Αντιθέτως, συναρπαστικός ήταν ο τελευταίος προημιτελικός, στον οποίον η οικοδέσποινα Πορτογαλία νίκησε την Ουγγαρία 56-53, με το σκορ να παραμένει αναλλοίωτο στα τελευταία 2,5 λεπτά και την ομάδα της Andrea Meszarosne Kovacs να χάνει τρία τρίποντα για την ισοφάριση.

Στους αγώνες για τις θέσεις 9-16 η Πολωνία έκανε τη μεγάλη έκπληξη, καθώς νίκησε τη Λιθουανία 69-68, ανατρέποντας διαφορά 17 πόντων στα τελευταία 5 λεπτά (το σκορ ήταν 47-64 στο 35’)! Οι Πολωνές έκλεψαν την μπάλα 22 φορές, υποχρέωσαν τη Λιθουανία σε 32 λάθη και έφτασαν έτσι στη νίκη-παραμονή, έχοντας κορυφαίες τις Lucja Grzadziela (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα) και Maja Kusiak (20 πόντοι, 4 κλεψίματα).

Από εκεί και πέρα, η Λετονία της Madara Smite (21 πόντοι, 6 κλεψίματα) επικράτησε δύσκολα της Φινλανδίας με 64-61 και παρέμεινε στην 1η κατηγορία, όπως και η Σλοβενία, η οποία συνέτριψε τη Δανία 78-47, έχοντας κάνει ένα απίστευτο σερί 26-0 από το 6’ έως το 16’, ξεφεύγοντας σε εκείνο το χρονικό σημείο με 41-9! Η διαφορά έφτασε μέχρι το +35 για τις Σλοβένες (49-14 στο 19’), που σάρωσαν τα ριμπάουντ (51-26). Τέλος, η Τσεχία νίκησε τη Γερμανία 60-56 στο βραδινό ματς, σώζοντας κι αυτή την παρτίδα.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EUROBASKET ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (U16)