Η Εθνική Νεανίδων δεν έκανε ποτέ μεγαλεπήβολα σχέδια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18 του Ηρακλείου, παρά τις δύο νίκες και την 1η θέση στο 2ο όμιλο του τουρνουά. Η Ελλάδα είχε εξ αρχής στόχο την παραμονή στην 1η κατηγορία και αυτός δεν άλλαξε, παρά την ήττα από την Πολωνία με 69-46 για τη φάση των “16”.

Η Παλάσκα (14 πόντοι) και η Δαμουλάκη (11 πόντοι) ήταν οι πρώτες σκόρερ για την ελληνική ομάδα, η οποία πέτυχε μόνο 14 πόντους στο 2ο ημίχρονο, είχε καταστροφικά ποσοστά ευστοχίας (25,8% συνολικά και 3/19 τρίποντα), έκανε 17 λάθη και έβαλε μόνο 18 πόντους μέσα από τη ρακέτα. Η Εθνική θα παίξει πλέον για τις θέσεις 9-16 της διοργάνωσης και θα μάθει τον αντίπαλο της αργά το βράδυ, αφού θα προκύψει από τον αγώνα Γερμανία – Ουγγαρία.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του 1ου ημιχρόνου και ήταν η ομάδα που είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα μετά το αρχικό 0-5. Στο 7’ πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 11-10 και προηγήθηκε με 18-12 στο 11’ και με 25-17 στο 14’. Κάπου εκεί όμως άρχισαν τα… ζόρια για τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά.

Η Πολωνία άρχισε να κάνει δύσκολη τη ζωή των Ελληνίδων με την άμυνά της, βρήκε κάποια μεγάλα τρίποντα και αίφνης προσπέρασε με 30-32 στο 20’ και έκλεισε το 1ο ημίχρονο προηγούμενη με 32-35. Δυστυχώς αυτή η εξέλιξη ήταν προάγγελος όσων θα επακολουθούσαν. Στο 3ο δεκάλεπτο η Πολωνία κράτησε την Ελλάδα στους τρεις πόντους, στο 29’ δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (35-45) και δεν σταμάτησε να τη διευρύνει από εκεί και πέρα.

Το πολωνικό σερί έφτασε μέχρι και το 0-14 στο 32’ (35-52), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει συμπληρώσει πάνω από οκτώ λεπτά χωρίς πόντο! Φυσικά και δεν υπήρχε γυρισμός από εκεί και πέρα για τα κορίτσια μας. Αντιθέτως, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους στο τελευταίο λεπτό (46-69).

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 32-35, 35-48, 46-69

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Δαμουλάκη 11, Αλεξία, Μπαξεβάνου 9 (1), Χρηστάκη, Παναγιωτίδη 2, Κελεμένη 4, Παλάσκα 14 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Βασιλείου 2, Σταματάκη, Τσάμη, Κούπερ 4.

Πολωνία (Lebiedzinski): Piasecka (0/7 σουτ, 12 ασίστ), Tomasik 4, Gilmajster, Mielnicka 4, Weclas, Ullmann 18 (5/6 βολές, 2/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Walczak, Batura 5 (8 ριμπάουντ), Makurat 11 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Kalenik 12 (16 ριμπάουντ), Zajac, Ulan 5.