Πρώτη ήττα στη Βόρεια Μακεδονία για την Εθνική Παίδων, με την ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη να χάνει στα σημεία από το Ισραήλ με 74-79 στο δεύτερο φιλικό της παιχνίδι στη γειτονική μας χώρα. Επόμενο και τελευταίο τεστ πριν το Ευρωμπάσκετ αύριο το απόγευμα (31/7 – 19.30) κόντρα στην Ισπανία.

Μετά από μια 1η περίοδο όπου ο αντίπαλος ήταν αισθητά καλύτερος προηγούμενος ακόμα και με 18-26 μέχρι το φινάλε της, η Ελλάδα βρήκε τα πατήματά της και με συνεχόμενες λύσεις κυρίως μέσω της άμυνάς της αλλά και τον… καυτό Αλεξάκη των 11 πόντων κατάφερε να επιστρέψει στην εξίσωση του αγώνα μειώνοντας τόσο σε 31-34 στο 17′ και σε 33-38 στο 19′ όσο και σε 34-38 μέχρι και την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ακόμα και αν το Ισραήλ ξέφυγε στις απαρχές του δεύτερου μέρους τόσο με 36-43 στο 22′ όσο και με 43-49 στο 24′, τα αγόρια του Καλαμπόκη σήκωσαν ξανά κεφάλι δείχνοντας χαρακτήρα σε άλλο ένα φιλικό όπου βρίσκονταν πίσω στον πίνακα του σκορ και κατάφεραν να επιστρέψουν άμεσα στο ματς μειώνοντας αρχικά σε 47-52 στο 27′ και εν συνεχεία τόσο σε 54-56 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου όσο και σε 58-61 στο 33′.

Ο αντίπαλος όμως ξέφυγε ξανά (59-68 στο 35′, 64-71 στο 37′) χάρις σε έναν εξαιρετικό Keller και Mamο που μετρώντας από 16 και 14 πόντους, αντίστοιχα, έφεραν στα μέτρα της χώρας τους το φιλικό ντέρμπι και τελικά την οδήγησαν στη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 18-26, 34-38, 54-56, 74-79

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Μακαρατζής 5, Σερμπέζης 6, Ντάψης 7, Παπασταύρου 4, Αλεξάκης 22 (3), Πουρλίδας, Καζαμίας 4, Στέβοβιτς 7 (1), Λέφας 7, Καραθανάσης 2, Σκληρός, Σάββας 2, Μουτάφης 8.