Την ένατη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019 πήρε η Εθνική Ελλάδος απέναντι στη Γερμανία, της οποίας επικράτησε δύσκολα στην Πάτρα με 92-84 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου της.

Αρκετά νωθρά μπήκε στο παρκέ η Εθνική μας ομάδα, η οποία επέτρεψε στην Γερμανία να πάρει ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα. Ωστόσο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ επέστρεψε στο παιχνίδι και κατάφερε, μάλιστα, να πάρει εκείνη το προβάδισμα (23-22). Στη συνέχεια, ο ρυθμός των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν μειώθηκε, ανοίγοντας την διαφορά στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (45-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί ισορρόπησαν την αναμέτρηση, όμως η Εθνική κατάφερε να διαχειριστεί το παιχνίδι και να παραμείνει μπροστά στο σκορ, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ελάχιστα (63-56). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι, κάνοντάς το ντέρμπι, όμως η ελληνική ομάδα είχε το καθαρό μυαλό να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά τη νίκη με 92-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-35, 63-56, 92-84.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Χρυσικόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης 19 (3), Κόνιαρης, Αθηναίου 10 (3), Μπουρούσης 25, Μποχωρίδης 2, Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 8, Τσαϊρέλης 3, Γκίκας 1, Γιαννόπουλος 10 (2), Σαλούστρος 9 (1).

Γερμανία (Ρεντλ): Ζάιφερτ, Γκίφι 9 (1), Άκπιναρ 13 (2), Τάντα 3, Σνάιντερ, Μπέντσινγκ 27 (2), Ντόρετ 2, Χάρκενχοφ, Τίμαν 14, Τσίρμπες 10, Γιάλοβ, Ομπστ 6.