Η ανανεωμένη και ελλιπής (της έλειπαν οι παίκτες του Προμηθέα, που δεν ήρθαν τελικά στην ομάδα λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού στους Πατρινούς) Εθνική ούτε κέφια είχε, ούτε διάθεση να κάνει κάτι καλό, ούτε είχε και βαθμολογικό κίνητρο (είχε προκριθεί ήδη). Έτσι έκανε κάκιστη εμφάνιση απέναντι στην Βοσνία και ηττήθηκε με 84-69 από την αντίπαλό της στο προτελευταίο παιχνίδι της ομάδας στα προκριματικά του Eurobasket.

Η Εθνική που έπεσε στην 2η θέση ρτης βαθμολογίας του ομίλου μας με σκορ 3-2 (είναι η Βοσνία με 4-1), έχει να δώσει άλλο ένα ματς στην «φούσκα» της Ρίγα απέναντι στην Λετονία στις 22/2 (19:30).

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει από νωρίς με διαφορά και δεν κατόρθωσε να προβάλει αντίσταση. Η Εθνική τα έσπασε από 6,75μ. και είχε 28,57% (6/21τριπ.), δέχτηκε 19π. από τα 15 λάθη της (είχε πάντως, 21 ασίστ), «έφαγε» 12π. από αιφνιδιασμούς. Έβαλε πάντως 40π. στο «ζωγραφιστό» (δέχτηκε βέβαια 38).

Από την Ελλάδα κορυφαίος ήταν ο Καββαδάς, που έβαλε 16 πόντους και έκανε και 4 κοψίματα, αλλά το περίεργο ήταν ότι πήρε μόνο 2ριμπ.

Από την Βοσνία τρομερό ματς έκανε ο Emir Sulejmanovic (23π., 13ριμπ., 4ασ.)

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι αλλαγές στην άμυνα της Βοσνίας και οι ζώνες προσαρμογής, αποσυντόνισαν την Εθνική, ενώ η επιλογή μας να κλείνει η άμυνά μας προς τα μέσα και να δίνει το σουτ δεν έπιασε τόπο. Η Ελλάδα έβρισκε σκορ κοντά στο καλάθι και είχε 7/9διπ., αλλά ήταν άστοχη στο τρίποντο (1/7), έκανε 3 λάθη (έναντι 3 ασίστ), δεν είχε ούτε ένα κλέψιμο. Ο Κατσίβελης, πάντως, αν και δεν έχει το σκορ στα καλά του χαρτιά, ήταν ο ηγέτης της ομάδας στην επίθεση με 7 πόντους.

Η Βοσνία δεν έκανε ούτε μισό λάθος στην πρώτη περίοδο. Έβαλε τα σουτ και είχε 8/11διπ. και 2/5τριπ., βρήκε 16π. από το «ζωγραφιστό», 6π. από αιφνιδιασμούς, 6π. από τα ελληνικά λάθη.

Η Βοσνία ήταν απόλυτη κυρίαρχη στην πρώτη περίοδο και πήγε και στο +11 (14-25 στο 8΄.22΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε 18-26.

Στην 2η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε και στο 12΄.51΄΄ οι αντίπαλοί μας πήγαν στο +13 (23-36).

Ξύπνησε η Ελλάδα, αλλά «κόλλησε» ξανά

Μετά το 14΄.43΄΄ (28-39) η Ελλάδα ξύπνησε και αγρίεψε. Με ηγέτη τον Καββαδά, που έκανε πάρτι κοντά στο καλάθι και άξιο συμπαραστάτη τον Χρυσικόπουλο η Εθνική πίεσε, έκοψε τα σουτ και το indide game των Βόσνιων και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσε στους 4 πόντους (37-41 στο 17΄.24΄΄).

Εκεί, όμως, η «επίσημη αγαπημένη» «κόλλησε» ξανά. Τα τρίποντα των Βόσνιων ξεκλείδωσαν την ελληνική άμυνα, η Εθνική μπλόκαρε στην επίθεση και έτσι οι αντίπαλοί μας έκαναν ένα σερί 8-0 και πήγαν στο +12 (37-49 στο 18΄.45΄΄).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Η Εθνική είχε 65% στα δίποντα (13/20), αλλά τα… έσπασε στα τρίποντα (3/12 – 25%). Έχασε τα ριμπάουντ (14-17), είχε 10 ασίστ και 5 λάθη και δεν έκανε κανένα κλέψιμο. Το μεγάλο πρόβλημά της πέρα από το τρίποντο ήταν φυσικά η άμυνα και οι 49 πόντοι που δέχτηκε η ομάδα τα λένε όλα!

Κορυφαίοι ήταν οι Καββαδάς (είχε 9π., αλλά δεν είχε κανένα ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος (9π.), ενώ ο Κατσίβελης είχε 7π., αλλά τους έβαλε όλους στο πρώτο μέρος.

Η Βοσνία είχε 12/18διπ. (66,7%), 5/13τριπ. (38,46%), είχε 14 ασίστ και έκανε μόλιος 2 λάθη, ενώ ηγέτες της ήταν οι Sulejmanovic (10π.) και Kamenjas (10π.)!  Οι αντίπαλοί πήραν 6π. από τα ελληνικά λάθη (μόνο 2π. είχαμε εμείς), 8π. από αιφνιδιασμούς (εμείς δεν πήραμε κανέναν), βρήκαν 26π. στο «ζωγραφιστό» (εμείς είχαμε 24), Πήραν πάντως, μόλις 9π. από τον πάγκο τους, ενώ εμείς 24π.

«Κατάρρευση», αποβολή Σκουρτόπουλου και -24

Στο 3ο δεκάλεπτο η Εθνική κατέρρευσε, ενώ μέσα σε όλα, αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή και ο Θανάσης Σκουρτόπουλος στα μισά της περιόδου. Η διαφορά πήρε έτσι την ανηφόρα. Η Βοσνία έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-3 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε να χάνει με 24 πόντους (40-64) στο 25΄.44΄΄!

Εκεί η Ελλάδα έδειξε… σημεία ζωής και έτσι στο τέλος του 10λεπτου μάζεψε την διαφορά στους 13 πόντους (51-64 στο 30΄).

Στην 4η περίοδο τίποτα δεν άλλαξε και η Εθνική έχασε τελικά με 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-49, 51-64, 69-84.

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Καράμπελας 2 (4ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Καββαδάς 16 (2ριμπ., 1κλεψ., 4κοψ.), Μαργαρίτης 7, Μουράτος, Σαλούστρος 10 (2τριπ., 7ριμπ.), Χουγκάζ 3 (1), Χρυσικόπουλος 10 (1), Κατσίβελης 12 (1τριπ., 6ριμπ., 6ασ., 7λαθ.), Κουζέλογλου 3 (1), Μωραΐτης 4, Τολιόπουλος, Τσαλμπούρης 2

ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Vedran Bosnic): Campara 6 (1), Gegic 9 (10ασ.), Kamenjas 16 (8/11διπ., 7ριμπ.), Sulejmanovic 23 (4/5τριπ., 13ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), Vrabac 3, Delalic 1, Lazic 11 (3), Pasalic, Penava 5 (1), Robertson 10 (1τριπ., 9ασ.), Vranjes, Zubac.