Η γενική εικόνα; Θετική. Το αποτέλεσμα; Αρνητικό. Και στην τελική, αυτό είναι που μετράει στο προολυμπιακό τουρνουά της Βικτόρια, όπου η Ελλάδα παρουσίασε ένα σύγχρονο, up tempo και επιθετικό μπάσκετ, εντούτοις ηττήθηκε από τον (πολύ πιο ταλαντούχο, επιθετικά) Καναδά με 97-91 και πλέον χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη επί της Κίνας τα ξημερώματα της Παρασκευής (2/7, 02:05), για να συνεχίσει στη 2η φάση.

Ο Ντίνος Μήτογλου (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ και οι Νικ Καλάθης (12 πόντοι, 9 ασίστ), Κώστας Σλούκας (12 πόντοι, 8 ασίστ) καθοδήγησαν σε όλο το παιχνίδι την Εθνική, η οποία μετά το εξαιρετικό 1ο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να παίξει στο ίδιο υψηλό επίπεδο και στο 2ο. Η Ελλάδα έκανε 11 λάθη μετά την ανάπαυλα και είχε μόνο 2/13 τρίποντα (μετά τα 8/18 του 1ου ημιχρόνου), την ώρα που οι Καναδοί έπαιζαν ολοένα και καλύτερα, όσο περνούσε η ώρα.

Ο Nickeil Alexander-Walker πέτυχε 14 από τους 18 πόντους του στο 1ο ημίχρονο, αλλά τη διαφορά στο ματς την έκαναν δύο άλλοι NBAers. Ο πρώτος ήταν ο Andrew Wiggins, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους και δύο clutch σουτ στα τελευταία δύο λεπτά. Ο δεύτερος ήταν ο RJ Barrett, ο οποίος πήρε μπροστά στο 2ο ημίχρονο, κατά το οποίο σημείωσε 19 από τους 22 πόντους του, βοηθώντας (μαζί και με τον πολύ καλό Dwight Powell) τον Καναδά να ξεφύγει στο σκορ.

ΕΘΝΙΚΗ: ΣΧΕΔΟΝ ΑΨΟΓΗ ΣΤΟ 1Ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Εθνική ακολούθησε πιστά το πλάνο του Pitino και τουλάχιστον στην επίθεση, πήρε πολύ καλό βαθμό για περίπου τρία δεκάλεπτα. Προσπάθησε να παίξει γρήγορα κάθε φορά που μάζευε το αμυντικό ριμπάουντ, έψαξε το τρίποντο, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, σούταρε με μεγάλη αυτοπεποίθηση και βρήκε επιθετικές λύσεις σχεδόν από κάθε παίκτη που πάτησε στο παρκέ.

Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ξεφύγει στο σκορ μετά τα πρώτα 7-8 λεπτά, κατά τα οποία η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε ήταν το 7-11 των Καναδών στο 6’. Στο 11’ η Ελλάδα προηγήθηκε 28-21, στο 18’ δημιούργησε τη μεγαλύτερη της διαφορά στο ματς (48-40) και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (50-46), πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, 8/18 τρίποντα και μόνο 3 λάθη.

Το πρόβλημα είναι ότι η καναδική άμυνα έγινε πιο physical μετά την ανάπαυλα και η Ελλάδα έπαψε να έχει τις δημιουργίες του 1ου ημιχρόνου. Συν τοις άλλοις, την ώρα που τα ποσοστά των Καναδών ανέβαιναν, τα αντίστοιχα της Ελλάδας έπεφταν. Το παιχνίδι, λοιπόν, απλά άλλαξε.

ΚΑΝΑΔΑΣ: ΟΙ BARRETT, WIGGINS ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ

Η ομάδα του Nick Nurse προηγήθηκε 65-67 με τρίποντο του Wiggins στο 27’ για πρώτη φορά μετά το 8’ (14-15) και έλεγξε το ματς από εκεί και πέρα. Στις αρχές της 4ης περιόδου ο Καναδάς έκανε μάλιστα και το μεγαλύτερό του ξέσπασμα, ένα σερί 0-9, το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (71-83 στο 33’). Ένα σερί 5-0 έριξε τη διαφορά στους επτά πόντους (76-83), αλλά στη συνέχεια μπήκε κι ο Barrett στην εξίσωση.

Ο άσος των Knicks άρχισε να σκοράρει από μακρινή και κοντινή απόσταση και οι Καναδοί απομακρύνθηκαν, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά μέχρι τους 12 πόντους (79-91) στο 36’. Η Ελλάδα δεν τα παράτησε πάντως. Με μερικές καλές άμυνες πλησίασε πάλι στο 38’ (86-91) και μετά τα διαδοχικά καλάθια του Wiggins, έβαλε πέντε σερί πόντους, κάνοντας το σκορ 91-95 στο 39’. Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ όμως, δύο βολές του Barrett και ένα άστοχο τρίποντο του Μήτογλου, ουσιαστικά έκλεισαν την πόρτα…

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 50-46, 71-74, 91-97

Ελλάδα (Pitino): Αντετοκούνμπο 4, Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χρυσικόπουλος 6 (2), Γιαννόπουλος 6 (2/7 τρίποντα), Κασελάκης 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Κατσίβελης 2, Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Μήτογλου 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11, Σλούκας 12 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Καναδάς (Nurse): Dort 3 (1), Alexander-Walker 18 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Joseph 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Powell 12 (4/4 βολές, 4/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Lyles 8 (1), Barrett 22 (7/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Bennett, Wiggins 23 (6/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Mulder 3 (1), Nicholson 5 (1).

3. Κίνα –

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου και αναμετρώνται ως εξής: Α1-Β2 και Β1-Α2. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα προκριθεί μόνο η νικήτρια του τουρνουά.