Σε κάτι τέτοια παιχνίδια “κουμπώνει” τέλεια η λαϊκή ρήση: τέλος καλό, όλα καλά! Η Ελλάδα απώλεσε δύο φορές διψήφιες διαφορές (μία 15 και μία 10 πόντων), χρειάστηκε τη συνδρομή ενός… Τούρκου (του Geyik και ενός ανόητου φάουλ που έκανε) και δύο βολές του Κώστα Παπανικολάου 3,9’’ πριν από τη λήξη, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε, καθώς νίκησε την Τουρκία 72-71 στα Άνω Λιόσια για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Η Εθνική σημείωσε τη 2η νίκη της στον 2ο προκριματικό όμιλο, σε ένα ματς στο οποίο κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (36-28) και πέτυχε διπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (36-18). Δεν κατόρθωσε όμως να διαχειριστεί τις μεγάλες διαφορές που δημιούργησε στο 2ο ημίχρονο, με συνέπεια το παιχνίδι να κριθεί στην κόψη του ξυραφιού και να χρειαστεί μπόλικη τύχη στο φινάλε…

Οι Δημήτρης Αγραβάνης (14 πόντοι), Γιώργος Παπαγιάννης (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, την ώρα που οι Τούρκοι βασίζονταν σχεδόν αποκλειστικά στην περιφέρειά τους (είχαν 10/31 τρίποντα και 13/21 δίποντα) και κυρίως στους Melih Mahmutoglu (21 πόντοι) και Shane Larkin (10 πόντοι, 9 ασίστ).

ΜΑΤΣ… ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ

Το παιχνίδι έμοιαζε για 40 λεπτά με… καρδιογράφημα. Μετά τα ισορροπημένα πρώτα 7-8 λεπτά οι Τούρκοι ήταν αυτοί που ξέφυγαν πρώτοι στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι το μακρινό τους σουτ. Με ένα σερί 0-11 η ομάδα του Orhun Ene δημιούργησε διαφορά 10 πόντων στο 11’ (13-23), ωστόσο η Εθνική αντέδρασε, έσφιξε την άμυνά της και στο 16’ ισοφάρισε το σκορ (26-26). Η Ελλάδα έβαλε μάλιστα 11 συνεχόμενους πόντους, προηγήθηκε με 37-30 στο 19’ και έκλεισε το ημίχρονο με ξεκάθαρο προβάδισμα (40-32). Ένα προβάδισμα που διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο στην 3η περίοδο.

Η Ελλάδα… πετούσε φωτιές στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, με συνέπεια να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 21’ (42-32) και με +15 στο 23’ (49-34). Οι Τούρκοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη, αφού με καταιγισμό τρίποντων και ένα επιμέρους 4-19 ισοφάρισαν το σκορ στο 29’ (56-56)! Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου αντέδρασε άμεσα. Απάντησε με σερί 10-0 και ξέφυγε εκ νέου με 66-56 στο 34’. Το ίδιο έκανε όμως και η Τουρκία. Πάλι με τρίποντα. Ακολούθησε ένα σερί 0-11 και το σκορ έγινε 66-67 με 3’35’’ να απομένουν. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 68-71 στο 1’45’’. Δεν σκόραραν όμως ξανά.

Ο Παπαγιάννης μείωσε με κάρφωμα και έπειτα από εκατέρωθεν κακές επιθέσεις ο Παπανικολάου κέρδισε το πιο ανόητο φάουλ στο παιχνίδι από τον Samet Geyik, έπειτα από αμυντικό ριμπάουντ και 3,9’’ πριν από τη λήξη! Ο “Παπ” ευστόχησε ψύχραιμα και στις δύο βολές και έγραψε το τελικό 72-71, αφού το τρίποντο του Larkin στην εκπνοή δεν είχε τύχη.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Αγραβάνης 14 (2/4 βολές, 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα), Παπανικολάου 10 (1), Σλούκας 8 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Γόντικας, Καλαϊτζάκης Π. 2 (3 κλεψίματα), Μωραΐτης 3 (1), Μουράτος 10 (1), Πρίντεζης 5 (1).

Τουρκία (Ene): Geyik 10 (1/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Mahmutoglu 21 (3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα), Sipahi, Ulubay 5 (1), Yasar 1, Birsen 9 (1), Bitim, Larkin 10 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ozdemiroglu 5 (1), Savas 6, Tuncer 4.