Η Εθνική Ανδρών προσφέροντας θέαμα και έχοντας πολλούς παίκτες σε καλή κατάσταση κέρδισε εύκολα στο τέλος με σκορ 64-92 την Μεγάλη Βρετανία στον τελικό του τουρνουά που διεξάγεται στην Πάτρα.

Η Εθνική μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι και παρόλο που η Μεγάλη Βρετανία μείωσε γρήγορα στους δύο πόντους (5-7), ο Μπουρούσης με γκολ-φάουλ αλλά και δικιά του τάπα που μετουσιώθηκε σε γκολ-φάουλ αυτήν την φορά του Παππά, η διαφορά αυξήθηκε και πάλι (5-13). Ακολούθησε ένα προσωπικό κρεσέντο του Πρίντεζη, ο οποίος σκόραρε γρήγορα-γρήγορα 8 πόντους με δύο τρίποντα και έστειλε την διαφορά σε διψήφια μορφή, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 17-27.
Ο Μάντζαρης με τρίποντο θα σκοράρει με τρίποντο για το 17-30, με τον Παπαγιάννη που έχει περάσει στο παρκέ να είναι εξαιρετικός και να βάζει τρία προσωπικά του καλάθια (22-43). Συνάμα η Εθνική έχει σκοράρει αρκετές φορές στο ανοιχτό γήπεδο έχοντας μέχρις στιγμής 7 ασίστ. Το μόνο αρνητικό για την Εθνική είναι τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που υπάρχουν από την αρχή του αγώνα, με τον Κλαρκ αυτήν την φορά να τιμωρεί την Εθνική για το 31-48. Ωραία ατομική προσπάθεια του Πρίντεζη που θα κάνει το 34-51 το οποίο θα είναι σκορ ημιχρόνου, απαντώντας στο καλάθι του Ολανσέμι.
 Η Ελλάδα θα σκοράρει το πρώτο καλάθι της με τον Θανάση (37-51) που ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα του δεύτερου ημιχρόνου, για να πάρει σειρά ο Σλούκας που με δύο συνεχόμενα τρίποντα θα κάνει το 37-60 στο 24′ και θα αυξήσει την διαφορά του σκορ. Οι Βρετανοί με τον Τζότζεφς αρχικά και αργότερα με τον Γουίλιαμς θα μειώσουν στους 13 πόντους (51-64) μέχρι να σκοράρει ο εξαιρετικός και σήμερα Παππάς για το 51-66 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.
Το γρήγορο σερί (0-7) που δημιούργησε η Εθνική στα πρώτα λεπτά με τον Παπαγιάννη, έκοψε ο Ατσάρα που σκόραρε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο με άμυνα για το 54-73. Εξαιρετική πάσα με τα δύο χέρια του Καλάθη στον Παπαπέτρου που θα κάνει 56-79 με κάρφωμα. Ο Μήτογλου στην παρθενική του εμφάνιση θα σκοράρει για τρεις, με τον Αγραβάνη να τον ”αντιγράφει” και να κάνει το 61-89. Ο Μήτογλου μάλιστα θα προσθέσει δύο ακόμα πόντους καρφώνοντας με δύναμη και γράφοντας το τελικό 64-92.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 34-51, 51-66, 64-92.

Μ. Βρετανία: Ακόντο 2 , Τζόνσον 5(1), Μόκφορντ 7(1), Οκραφόρ, Κιλέγια Τζόουνς, Κλαρκ 12(2), Μάρεϊ 3(1), Μπόατενγκ 2, Νέλσον, Ατσάρα 3(1), Σίαρς, Ολασένι 13, Μπίγκμπι 11, Τζόσεφς 6(2).

Ελλάδα: Καλάθης 2, Μπουρούσης 8, Σλούκας 9(1), Παππάς 12, Παπαγιάννης 9, Πρίντεζης 12(2), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 3(1), Αγραβάνης 10(2), Παπαπέτρου 9, Αντετοκούνμπο Θ. 4, Μήτογλου 6(1).