Η ανανεωμένη Εθνική Ομάδα είχε ήδη προκριθεί και βρέθηκε και στο -15. Μην βιαστείτε όμως, να πείτε ότι ήταν αδιάφορη, πέταξε λευκή πετσέτα και έχασε το ματς. Κάθε άλλο. Η «επίσημη αγαπημένη» έτρωγε σίδερα και έτσι γύρισε ανάποδα το ματς και κέρδισε με 97-94 την Λετονία στην παράταση στην Ρίγα στο τελευταίο της παιχνίδι στους προκριματικούς του Eurobasket 2022 και πανηγύρισε με το «διπλό» την πρόκριση.

Μετά το μετά το ματς όλοι στην ομάδα το πανηγύρισαν με την καρδιά τους. Και είχαν κάθε δικαίωμα να το κάνουν αυτό και άξιζε αυτό το πανηγύρι στη ομάδα.

Η Εθνική πέτυχε την αποστολή της στην διοργάνωση. Η ομάδα είχε ήδη προκριθεί πριν τα 2 τελευταία ματς που έδωσε στην «φούσκα» της Λετονίας όπου έχασε από την Βοσνία το Σάββατο, αλλά κέρδισε σήμερα τους διοργανωτές

Η Ελλάδα τα κατάφερε παρά τις αντιξοότητες από τον πόλεμο FIBA – Euroleague, που δεν της επέτρεψαν να έχει στις τάξεις της τους παίκτες του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος οδήγησε την Εθνική στο Eurobasket. Παράλληλα ξεκίνησε να την μπολιάζει και με νέο αίμα για να προετοιμάσει το αύριο.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, που όλα δείχνουν ότι αποχωρεί, καθώς ο Rick Pitino θα είναι εκείνος που μας οδηγήσει στην δύσκολη αποστολή που έχει μπροστά της η ομάδα το καλοκαίρι στο Προολυμπιακό Τουρνουα, έδωσε την ευκαιρία σε νέα παιδιά, αλλά και παιδιά πουν δεν θα χωρούσαν υπό άλλες συνθήκες στο ρόστερ, να παίξουν και να τιμήσουν την φανέλα με το εθνόσημο. Μα και να δείξουν ότι είναι εκεί, όποτε χρειαστούν.

Τα παιδιά αυτά ήταν που έφεραν την ομάδα ως εδώ. Κι ας ξέρουν ότι πιθανότατα ελάχιστοι απ’ αυτούς θα είναι στο Προλυμπιακό ή στο Eurobasket. Έδωσαν τα πάντα και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Οι περισσότεροι απ’ αυτούς τους παίκτες ξέρουν όπως είπαμε ότι δεν θα είναι στο Προολυμπιακό και ίσως και στο Eurobasket 2022.

Δεν τους ένοιαξε όμως. Εδωσαν την ψυχή τους σε όλη την σειρά των προκριματικών και σήμερα έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα με τη νίκη επί της Λετονίας.

Η Ελλάδα γύρισε το ματς στην 4η περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 23-13 και το πήγε στη παράταση. Εκεί δεν σταμάτησε και πήρε τη νίκη.

Η Εθνική σούταρε με το εντυπωσιακό 52,38% στα τρίποντα (11/21). Είχε 23 ασίστ και μόνο 13 λάθη.

Είχε πολλούς ηγέτες χθες. Ο Κατσίβελης ήταν ο μπροστάρης και άγγιξε το triple – double καθώς είχε 19 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.  Κοντά στο να  γίνει «διπλός» ήταν και ο Σαλούστρος, που είχε 17π., 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο.

Ο Χρυσικόπουλος ήταν ο ήρωας και στο τέλος της παράτασης (αυτός έκανε με τρίποντο το 82-82 στη κανονική διάρκεια) και στο έξτρα 5λεπτο (έριξε μεγαλοπρεπή τάπα στον Freimanis σχεδόν στην εκπνοή) και τελείωσε το ματς με 17π.

Τεράστιο ματς έκανε και ο Παπαδάκης, που έδειξε το γιατί θεωρείται ο κορυφαίος νεαρός Ελληνας σουτέρ (είχε 11π., με 3/3τριπ.) και ήταν ο παίκτης που με τρίποντά του γύρισε το ματς στην 4η περίοδο.

Η Ελλάδα έχασε βέβαια, τα ριμπάουντ (29 έναντι 37 με 12 επιθετικά), αλλά αυτά είναι… ψιλά γράμματα.

Το ματς

Η Εθνική μπήκε φουριόζα στο παρκέ. Έτρεξε, πίεσε και προηγήθηκε με 2-9 στο 2΄.17΄΄ και 9-15 στο 5΄.01΄΄ .

Στη συνέχεια, όμως, η Λετονία ισορρόπησε το ματς, έτρεξε, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία μας από τα 6.75, πήρε τα ριμπάουντ, έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-4 και γύρισε το ματς (20-19 στο 8΄.24΄΄ ). Η Εθνική συνήλθε απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 6-2 και η πρώτη περίοδος έληξε τελικά 23-25.

«Κόλλησε» και βρέθηκε στο -15

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ, χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο, άρχισαν να βάζουν τα τρίποντα, ο Freimanis πήρε… φωτιά και ήταν ασταμάτητος, ενώ η «επίσημη αγαπημένη» είχε θέματα σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 24-7και προηγήθηκαν με 15 πόντους (47-32 στο 17΄.04΄΄).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο 20λεπτο η Εθνική δεν είχε άσχημα στατιστικά, καθώς είχε 10/19 δίποντα (52,63%) και 4/9 τρίποντα. (44,4%). Επίσης είχε 14 ασίστ και μόλις 6 λάθη.

Από την άλλη όμως, η Ελλάδα είχε τεράστιο θέμα στην άμυνα, ειδικά στην 2η περίοδο, ήταν ευάλωτη στους αιφνιδιασμούς και δέχτηκε 10 πόντους από εκεί (εμείς δεν βάλαμε ούτε μισό πόντο στον αιφνιδιασμό), δέχτηκε 26π. στο «ζωγραφιστό» (εμείς βάλαμε 16), δέχτηκε 7π. από τα λάθη της (εμείς βάλαμε 2), οι Λετονοί πήραν 34π. από τον πάγκο τους (εμείς μόλις 10) και μέσα σε όλα οι γηπεδούχοι πήραν τα ριμπάουντ (18-10), ενώ ο Freimanis έκανε πάρτι (16π.).

Μείωσε το σκορ, αλλά ο Zoriks πήρε φωτιά και πήγαμε ξανά στο -15

Στην 3η περίοδο η Εθνική έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Πίεσε, περιόρισε τον Freimanis και μείωσε την διαφορά στους 7 πόντους (59-52 στο 25΄.15΄΄). Εκεί, όμως, Zoriks… υποτροπίασε. Εβαλε 8 πόντους (δυο τρίποντα και ένα δίποντα), οδήγησε την Λετονία σε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και έστειλε ξανά την διαφορά στους 15 πόντους (69-54 στο 27΄.26΄΄). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με την Ελλάδα στο -10 (69-59).

Ξύπνησε η Εθνική και με μπόμπερ τον Παπαδάκη, γύρισε ανάποδα το ματς

Στην 4η περίοδο η Ελλάδα ξύπνησε και γύρισε ανάποδα το ματς. Πίεσε και βραχυκύκλωσε τους Λετονούς, που μπλόκαραν και δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα, να τρέξουν, να βρουν ελεύθερα σουτ από το τρίποντο απ’ όπου μας έκαναν την ζημιά.

Έτσι η Εθνική με ηγέτη τον Κατσίβελη και «εκτελεστή» τον Παπαδάκη («σκότωνε» από τα 6.75μ. και έβαλε 3/3τριπ. στο διάστημα αυτό) έκανε ένα επιμέρους σκορ 19-8 και πέρασε μπροστά στο σκορ (77-78 στο 38΄.54΄΄).

Θρίλερ και παράταση με τρίποντο Χρυσικόπουλου

Στο τέλος το ματς είχε τον χαρακτήρα θρίλερ! Στα 51΄΄ ο Skele με 2/2 βολές έκανε το 79-78. Στα 47΄΄ ο Μαργαρίτης κέρδισε φάουλ, αλλά έβαλε την μια από τις δυο βολές και ισοφάρισε το ματς (79-79).

Στα 26΄΄ ο Zoriks εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κατσίβελη (ο Σκουρτόπουλος ειχε ζητήσει να μην πάμε σε… βοήθειες, αλλά ο γκαρντ της ΑΕΚ δεν τον άκουσε και ο Skele βρέθηκε μόνος του στην γωνία έβαλε το τρίποντο και έκανε το 82-79.

Στα 10΄΄ ο Χρυσικόπουλος σούταρε από τα 6.75μ. βρήκε στόχο, έκανε το 82-82 και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Χρυσικόπουλος καθάρισε με μια μεγαλοπρεπή τάπα

Στο έξτρα 5λεπτο η Εθνική προηγήθηκε με 91-88 στο 42΄.13΄΄. Οι Λετονοί όμως, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 6-2 και πέρασαν μπροστά με 94-93 στο 43΄.28΄΄.

Στο 1΄07΄΄ ο Χρυσικόπουλος αστόχησε στο δίποντο, αλλά η Ελλάδα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Κατσίβελης πήγε σε ντράιβ και κέρδισε φάουλ. Έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 94-95 στα 58΄΄.

Στα 20΄΄ ο Κατσίβελης έχασε το ντράιβ. Στα 5΄΄, όμως, ο Χρυσικόπουλος  έριξε μια μεγαλοπρεπή τάπα στον Freimanis, η μπάλα πήγε στον Σαλούστρο, ο οποίος κέρδισε φάουλ στα 3΄΄ δεν έχασε τις βολές και έκανε το 94-97.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.α.), 97-97 (παρ.).

ΛΕΤΟΝΙΑ (Roberts Stelmahers): Ate, Berzins 2, Meiers 13, Skele 13, Zagars 6, Freimanis 16 (1τριπ., 7ριμπ.), Laksa 9 (2), Lomazs 5 (1τριπ,, 7ασ), Mejeris 3, Silins 6 (2), Zoriks 21 (5/8τριπ., 7ασ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5 (1), Χρυσικόπουλος 17 (2/3τριπ., 2κοψ.), Κατσίβελης 17 (2/4τριπ., 5ριμπ., 9ασ., 2κλεψ.), Παπαδάκης 11 (3/3τριπ.), Σαλούστρος 17 (1τριπ., 9ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14, Μωραΐτης 2, Μουράτος 4 (8ασ., 3κλεψ.), Τσαλμπούρης, 3 (1).