Χειρότερο ξεκίνημα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 δεν θα μπορούσε να κάνει η Ελλάδα. Η Εθνική έχασε το έδαφος κάτω από τα πόδια της στο 2ο ημίχρονο και παρότι προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο 22’, ηττήθηκε από τη Μεγάλη Βρετανία με 78-69 στο Νιούκαστλ.

Οι Δημήτρης Αγραβάνης (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Νίκος Γκίκας (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της απογοητευτικής Εθνικής (0-1), η οποία σούταρε με ποσοστό 39,1%, είχε 2/12 τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο (8/31 συνολικά) και ήταν κάκιστη στην closeout και -κυρίως- στην transition άμυνα στο 2ο ημίχρονο, αφού δέχτηκε 14 πόντους στον αιφνιδιασμό μετά την ανάπαυλα και συνολικά 22 από τα 14 λάθη που έκανε στο ματς.

Η Μεγάλη Βρετανία (1-0), από την άλλη, ευστόχησε σε 7 από τα 10 τρίποντα που επιχείρησε στο 2ο ημίχρονο (είχε 9/16 συνολικά) και τελείωσε το ματς με ποσοστό 49,1%. Κορυφαίος όλων ήταν ο γνωστός μας Teddy Okereafor, που έκανε την περισσότερη ζημιά στο 2ο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα. Πολύ καλός ήταν επίσης ο Tarik Phillip (16 πόντοι), καθώς και η… παλιοσειρά αυτής της Εθνικής, ο Gabriel Olaseni (13 πόντοι).

ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ 4-24 ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 10 ΛΕΠΤΩΝ (ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ)

Η Ελλάδα χρειάστηκε πάνω από ένα δεκάλεπτο, μέχρι να… ασχοληθεί με την άμυνα. Παρότι όμως δέχτηκε 23 πόντους στην 1η περίοδο, κατάφερε να σημειώσει κι αυτή άλλους τόσους και ήταν μάλιστα αυτή που αποσπάστηκε πρώτη στο σκορ με 15-21 στο 8’. Η κακή εικόνα της ελληνικής άμυνας βελτιώθηκε πάντως άρδην στο 2ο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο χρονικό σημείο που οι Βρετανοί προηγήθηκαν με 29-24 στο 12’ χάρις σε ένα επιμέρους 11-1.

Έπειτα από έξι αλλαγές προβαδίσματος και τρεις ισοπαλίες η Εθνική έκλεισε το 1ο ημίχρονο με το προβάδισμα (33-38), έχοντας προηγουμένως “επιτρέψει” στους γηπεδούχους να σημειώσουν μόνο τέσσερις πόντους σε διάστημα οκτώ λεπτών. Η Ελλάδα μπήκε, μάλιστα, με ιδανικό τρόπο στο 2ο ημίχρονο. Με 10 σερί πόντους ξέφυγε με 33-48 στο 22’ και έμοιαζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Βλέπετε, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 4-24 από το 12’ έως το 22’! Δεν ήταν όμως αρκετό.

ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΤΟΥ OKEREAFOR ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ

Η γεμάτη ενέργεια και ενθουσιασμό Μεγάλη Βρετανία άλλαξε τελείως το παιχνίδι και μέσα από την άμυνά της, βρήκε και ρυθμό στην επίθεση. Και τι ρυθμό… Ο Okereafor μπήκε… οπλοφορώντας στο 3ο δεκάλεπτο και οι υπόλοιποι τον ακολούθησαν, φέρνοντας τα πάνω κάτω και μάλιστα πολύ γρήγορα. Οι Βρετανοί ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο στο 29’ (53-54) και στο 32’ προηγήθηκαν (59-57) για πρώτη φορά μετά το 16’, όταν το σκορ ήταν 32-30. Η ελληνική κατάρρευση μόλις είχε αρχίσει…

Η ομάδα του Marc Steutel έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 36’ (73-60)! Τι κι αν η Μεγάλη Βρετανία δεν έβαλε άλλο καλάθι στα τελευταία τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης... Δεν χρειάστηκε κιόλας, από τη στιγμή που δεν άφησε τη διαφορά να πέσει κάτω από τους έξι πόντους (75-69 στα 25’’’), παρά τις πολλές χαμένες ελεύθερες βολές και την υπερπροσπάθεια των Ελλήνων διεθνών στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69

Μεγάλη Βρετανία (Steutel): Olaseni 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές), Williams 3, Hamilton 9, Mockford 4 (1), Okereafor 19 (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 κλεψίματα), Nelson 10 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Clark 2, Phillip 16 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 λάθη), Bigby-Williams 2, Lautier-Ogunleye, Anderson.

Ελλάδα (Καμπερίδης): Χρυσικόπουλος, Ρογκαβόπουλος 6 (9 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5 (1), Καββαδάς 4, Αγραβάνης 19 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 3, Μουράτος 4 (6 ασίστ), Γόντικας 4, Γκίκας 14 (4/9 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 4 λάθη), Γιαννόπουλος 2, Σαλούστρος 3 (1), Λούντζης 5 (1).