Η Ελλάδα πήγε στην Βικτόρια ως αουτσάιντερ. Με ένα σωρό απουσίες και λίγους να την πιστεύουν. Κι όμως, πλέον απέχει ένα βήμα από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η ομάδα του Rick Pitino νίκησε την Τουρκία 81-63 στον ημιτελικό του προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια και τα ξημερώματα της Δευτέρας (4/7) θα αντιμετωπίσει την Τσεχία (που απέκλεισε νωρίς τον οικοδεσπότη Καναδά με 103-101), για μία θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Η Εθνική χρειάστηκε μάλιστα να ξεπεράσει ένα κάκιστο 1ο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά (22-8 στο 10’) και σούταρε με ποσοστό 28,6% (10/35). Στο 2ο ημίχρονο, πάντως, ήταν σαν να βγήκε στο γήπεδο άλλη ομάδα. Η Ελλάδα ανέβασε την ένταση στην άμυνα και το ρυθμό στην επίθεση, έπαιξε όπως ακριβώς θέλει ο Pitino και το αποτέλεσμα ήταν να σαρώσει τους Τούρκους.

ΑΠΟ ΤΟ 28,6% (ΤΟΥ 1ΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ) ΣΤΟ 64,7%!

Η στατιστική είναι ο καλύτερος μάρτυρας για το ελληνικό… πάρτι στο 2ο ημίχρονο, το οποίο η Εθνική ολοκλήρωσε με 54 πόντους και 22/34 σουτ (64,7%)! Συν τοις άλλοις, η Ελλάδα κέρδισε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (45-35), κράτησε χαμηλά τα λάθη της (8), πέτυχε σχεδόν διπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (40-22) και από τη στιγμή που προσπέρασε τους Τούρκους στο σκορ, δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (14 πόντοι) κράτησε όρθια την Ελλάδα στο 1ο ημίχρονο και ο Γιώργος Παπαγιάννης (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ήταν σταθερά καλός σε όλο το ματς. Τη διαφορά στο παιχνίδι, πάντως, την έκανε η τριάδα Καλάθης-Σλούκας-Μήτογλου. Αυτοί οι τρεις είχαν όλοι μαζί 5 πόντους με 2/15 σουτ στο 1ο ημίχρονο και 38 με 16/24 στο 2ο! Ο Νικ Καλάθης ήταν ο ηγέτης της Εθνικής και αυτός που έδωσε την ώθηση σε όλη την ομάδα, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, την ώρα που ο Κώστας Σλούκας (15 πόντοι, 9 ασίστ) έκανε τα πάντα τέλεια μετά την ανάπαυλα και ο Ντίνος Μήτογλου συνέδραμε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ

Οι Τούρκοι αιφνιδίασαν την Ελλάδα με το καλημέρα. Ο Korkmaz συγκεκριμένα, που πέτυχε έξι γρήγορους πόντους και βοήθησε τους Τούρκους να προηγηθούν 9-2 στο 3’, να πάρουν από νωρίς τα ηνία και να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, με 17-4 στο 7’ και με 22-8 στο 9’. Η ομάδα του Orhun Ene μπήκε στο γήπεδο πολύ καλά διαβασμένη, δεν άφησε την Εθνική να τρέξει και την παγίδευσε στο σετ παιχνίδι. Παράλληλα, δε, είχε σαφώς καλύτερες επιλογές στην επίθεση, με τους Korkmaz, Osman να δημιουργούν συχνά πυκνά ρήγματα στην ελληνική άμυνα και τον Sengun να γίνεται σημείο αναφοράς κάτω από τα δύο καλάθια, με τους εννέα πόντους που πέτυχε στο 1ο ημίχρονο.

Ο απολογισμός των οκτώ πόντων στο 1ο δεκάλεπτο “μιλάει” από μόνος του για το πόσο κακή επιθετικά ήταν η Εθνική, η οποία είχε 4/19 σουτ σε αυτό το χρονικό διάστημα και 0/9 εκτός ρακέτας. Η κατάσταση βελτιώθηκε πάντως στη 2η περίοδο και ο Λαρεντζάκης έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό. Ο 28χρονος γκαρντ πέτυχε 9 πόντους και βοήθησε την Εθνική να σταθεί ξανά στα πόδια της, να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι το -6 στο 14’ (25-19) και να κλείσει το 1ο ημίχρονο στο -7 (34-27). Μία διαφορά που μάλλον με… ευχής έργο έμοιαζε για την Ελλάδα, με τους Καλάθη, Σλούκα και Μήτογλου να είναι εγκλωβισμένοι στην τουρκική άμυνα και να έχουν όλοι μαζί 5 πόντους με 2/15 σουτ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Η… ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ

Όλα τα παραπάνω άλλαξαν στο 2ο ημίχρονο. Η Εθνική μπήκε πολύ πιο επιθετικά στο γήπεδο της Memorial Arena, σούταρε με αυτοπεποίθηση, έβαλε μακρινά σουτ, ενώ παράλληλα συνέχισε να παίζει με μεγάλη ένταση στην άμυνα. Αίφνης, το ματς γύρισε τούμπα. Η Ελλάδα άρχισε το 3ο δεκάλεπτο με 10 αναπάντητους πόντους (και ένα σερί 0-13 από το 1ο ημίχρονο) και στο 23’ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 34-37. Στο 28’ η Εθνική ξέφυγε μάλιστα και με 10 πόντους διαφορά (39-49), παίζοντας… με φτερά στα πόδια. Κάπου εκεί όμως ο Ene επιστράτευσε ένα ζον πρες, που δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Η Τουρκία μπέρδεψε την ελληνική ομάδα με την επιθετική και πολύ πιο physical άμυνά της, ο Korkmaz πήρε το όπλο του στην επίθεση και οι Τούρκοι επέστρεψαν στο ματς και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο στο 22’ (50-51). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν πανικοβλήθηκε πάντως. Κάθε άλλο. Η Εθνική σκόραρε στις επόμενες δέκα επιθετικές κατοχές (!), στο 36’ ανέβασε τη διαφορά στο +11 (55-66) και στο 38’ ο Καλάθης ουσιαστικά “τελείωσε” το ματς με τρίποντο που έκανε το σκορ 58-72. Μία διαφορά που έφτασε ακόμα και το +19 στο 39’ (60-79), με την Ελλάδα να κλείνει την 4η περίοδο με 30 πόντους και 12/16 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

Τουρκία (Ene): Ilyasova 6 (2), Korkmaz 20 (4/4 βολές, 2/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Mahmutoglou 7 (1/5 τρίποντα), Osman 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ozdemiroglu 2, Sanli 2 (6 ριμπάουντ), Sengun 12 (6/8 βολές, 3/6 δίποντα), Tuncer 8 (2), Yurtseven 2.

Ελλάδα (Pitino): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ).