Στο χειρότερο δυνατό χρονικό σημείο, η Εθνική έδειξε το χειρότερό της πρόσωπο. Η Τσεχία ήταν ένα επίπεδο ανώτερη στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, έκανε σχεδόν τα πάντα τέλεια και διέλυσε την Ελλάδα 97-72, εξασφαλίζοντας πανάξια μία θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Εν αντιθέσει με την Ελλάδα, που έφτασε μέχρι την πηγή, αλλά έχυσε την καρδάρα, κάνοντας μία αδιανόητα κακή εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης (14 πόντοι), ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (12 πόντοι) και ο Ντίνος Μήτογλου (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Εθνικής, αλλά επί της ουσίας ουδείς διασώθηκε από την Ελλάδα, η οποία είχε περισσότερα λάθη (14) από ασίστ (12), δεν προηγήθηκε για ούτε μια στιγμή στο ματς και επί 40 λεπτά δεν έπαιξε ποτέ άμυνα.

Αντιθέτως, ουδείς υστέρησε από την απίστευτη Τσεχία, η οποία σούταρε με ποσοστό 63% συνολικά (76% δίποντα, 44% τρίποντα, 75% βολές), σάρωσε τα ριμπάουντ (35-23), μοίρασε 25 ασίστ και εκμεταλλεύτηκε κάθε μις-ματς, κάθε δεύτερη ευκαιρία που βρήκε. Ο Patrik Auda (20 πόντοι, 8/9 σουτ), ο Jan Vesely (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα) και ο Ondrej Balvin (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) εξέθεταν σε όλο το ματς την ελληνική φροντ λάιν, ενώ ο Jaromir Bohacik πρόσθεσε κι αυτός 15 πόντους.

Η… ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς η Ελλάδα μπήκε με σχεδόν ράθυμο τρόπο στο παρκέ της Victoria Memorial Arena. Έκανε εύκολα λάθη, ήταν κάκιστη στην άμυνα και έμοιαζε ανήμπορη να μαρκάρει κοντά στο καλάθι. Άλλο που δεν ήθελαν οι Τσέχοι, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το νωθρό ξεκίνημα της Εθνικής, ξέφυγαν από το 4’ με διψήφια διαφορά πόντων (15-4) και την ανέβασαν δύο φορές μέχρι το +14, μία στο 5’ (20-6) και μία στο 9’ (29-15). Μάλιστα, η ομάδα του Ronen Ginzburg δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατόρθωσε σε τρεις περιπτώσεις να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους 4-5 πόντους (36-31 στο 13’, 45-40 στο 18’ και 47-43 στο 19’), κάθε φορά όμως που γινόταν αυτό, οι Τσέχοι απομακρύνονταν. Κάπως έτσι ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων (50-43), εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (60,6%) και 26 πόντους μέσα από τη ρακέτα. Την ίδια ώρα ο Καλάθης είχε -12 στο “+/-”, ο Σλούκας -10, ο Μήτογλου -11 και ο Παπαγιάννης -9. Ήταν προφανές ότι με αυτούς τους τέσσερις ταυτόχρονα στο γήπεδο, η Ελλάδα δεν μπορούσε να παίξει άμυνα. Δυστυχώς, η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη στο 2ο ημίχρονο.

Η Εθνική πλησίασε πάλι μέχρι τους πέντε πόντους στο 24’ (52-47), αλλά στη συνέχεια η Τσεχία απάντησε με ένα γρήγορο σερί 7-0, ξέφυγε με 59-47 στο 26’ και κάπου εκεί οι παίκτες του Pitino έμοιαζαν σαν να χάνουν το μυαλό τους. Σε άμυνα κι επίθεση. Οι Τσέχοι έκαναν ό,τι ήθελαν από εκεί και πέρα στο γήπεδο και έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 31-11 και 11/15 σουτ! Η διαφορά, δε, εκτινάχθηκε στους 27 πόντους (81-54) και κάπου εκεί όλα τελειώσαν. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 32 πόντους διαφορά στο 33’ (89-57) και στο 39′ (97-65).

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72

Τσεχία (Ginzburg): Auda 20 (3/4 βολές, 7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Vyoral, Samoura, Satoransky 12 (2), Schilb 8, Balvin 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Sirina 3 (1), Peterka, Bohacik 15 (3), Sehnal 9 (3/4 τρίποντα), Palyza, Vesely 16 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα).

Ελλάδα (Pitino): Ρογκαβόπουλος 3 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 3 (1), Κατσίβελης 5, Λαρεντζάκης 12 (2), Καββαδάς, Καλάθης 9 (1), Σλούκας 11 (2), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα), Γιαννόπουλος 3 (1), Αντετοκούνμπο, Κασελάκης, Μήτογλου 12.