Ακόμα ένα κακό βράδυ για την Ελλάδα, η οποία έχασε από την Γερμανία στο τελευταίο της φιλικό ματς πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 με 71-84 στο Άμπου Ντάμπι φανερώνοντας πολλές παθογένειες κυρίως στην επίθεση, εκεί όπου κόλλησε όσο ποτέ άλλοτε με τραγικά ποσοστά ευστοχίας και επιλογές.

Το παιχνίδι, αν και εκκίνησε άστοχα και από τις δύο ομάδες (9-22 σουτ μέχρι το 7′), εκκίνησε με την Ελλάδα να έχει ξεκάθαρη πρόθεση να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι προκειμένου να εκμεταλλευτεί τη δυναμική και το μέγεθος των Παπαγιάννη και Μήτογλου. Οι Γερμανοί ήταν βέβαια πιο πολύπλευροι στην επίθεσή τους και με τους Wagner και Theis (7 πόντοι) να έχουν από νωρίς τη μερίδα του λεόντος ήταν διαρκώς μπροστά στον πίνακα του σκορ (2-6 στο 2′, 6-10 στο 4′, 8-12 στο 6′, 10-17 στο 9′).

Στη συνέχεια δε, και συγκεκριμένα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο συνδυασμός κούραση με τα γνωστά προβλήματα σε αποστάσεις/μακρινό σουτ και επιθετική ικανότητα πήρε αμπάριζα την Ελλάδα, η οποία έκλεισε την 1η περίοδο μόλις με 14 πόντους ενεργητικό αλλά και με μια εικόνα χειρότερη αποτελεσματικά από αυτόν τον αριθμό -με μόνο θετικό τον Μήτογλου (14 πόντοι σε 21 κατοχές).

Με την είσοδο του Ρογκαβόπουλο ωστόσο και την ταυτόχρονη χρήση τριών γκαρντ, η Εθνική μας έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και εκτός από την πολύ καλή της εικόνα στα της άμυνας άρχισε να βρίσκει λύσεις και στην επίθεση μειώνοντας ακόμα και σε 18-20 στο 13′ -ένα διάστημα στο οποίο μετρούσε 11 περισσότερα ριμπάουντ αλλά και 8 επιθετικά ριμπάουντ.

Μάλιστα, ακόμα και αν για μερικές στιγμές οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο έχοντας τον Wagner σε μεγάλο φεγγάρι με 6 σερί πόντους (ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο), το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε πολλά από την άμυνά του κόντρα σε κάκιστες big ball γερμανικές πεντάδες και την ίδια στιγμή που βρήκε και το χέρι του από το τρίποντο (ξεκινήσαμε με 0-9, συνεχίσαμε με 3-3) με κατά σειρά Ουόκαπ, Ρογκαβόπουλο και Μποχωρίδη πλησίασε ακόμα και στον πόντο (32-33) μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους παρά το γεγονός πως γενικότερα ήμασταν κάκιστοι με 33 πόντους ενεργητικό σε 40+ κατοχές…

Αν και η Εθνική εκκίνησε… καυτά με τον Ουόκαπ να βρίσκει ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο ισοφαρίζοντας σε 38-38 στα πρώτα δύο λεπτά της 3ης περιόδου, η κάκιστη διαιτησία που δε μπορούσε να διαχειριστεί ένα… φιλικό προετοιμασίας και καθυστέρησε εξαιρετικά πολύ ένα ήρεμο παιχνίδι με σωρεία… διπλών φάουλ και τεχνικών ποινών, η Γερμανία πέρασε μπροστά ακόμα και με 41-46 στο 26′ -σε ένα διάστημα όπου ο Παπαγιάννης τέθηκε επί της ουσίας εκτός με 4 φάουλ μετά από… φαντασίες των αρχόντων της αναμέτρησης.

Μάλιστα, με την ελληνική ομάδα να έχει κολλήσει εξαιρετικά πολύ για άλλη μια φορά στην αποτελεσματικότητά της στην επίθεση, τα Πάντσερ θα έφταναν και στο +9 (44-53) έχοντας ανεβάσει κατά κόρον την επιθετική τους συγκομιδή με 20 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά του εν λόγω δεκαλέπτου. Δυστυχώς μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, η Γερμανία θα ξέφευγε για πρώτη φορά και με διψήφιες αποστάσεις (47-58 στο 28′, 50-61 και 52-63 στο 29′) με κύριο πρωταγωνιστή τον Schroder που μας έβαλε εξαιρετικά δύσκολα στο PnR ή κόβοντας στην πλάτη της άμυνας.

Όπως τελείωσε η 3η έτσι άρχισε και η 4η περίοδος, με τα Πάντσερ να μπαίνουν… καυτά στο εν λόγω δεκάλεπτο και τρέχοντας επί μέρους σκορ της τάξης του 1-12 με πρωταγωνιστές πολλές και διαφορετικές μονάδες τους έφτασαν ακόμα και στο +20 (56-76) μέχρι και το 33′ δείχνοντας ικανά να καθαρίσουν από νωρίς τη μπουγάδα κόντρα στο ελληνικό συγκρότημα που βίωσε άλλη μια μέτρια βραδιά στα της επίθεσης και σε back to back βραδιές μάλιστα…

Μέχρι τέλoυς δεν άλλαξε τίποτα παρά την όποια πρόοδο με τους Ουόκαπ και Μήτογλου, με το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη να γνωρίζει την τέταρτη διαδοχική του ήττα στα φετινά φιλικά δείγματα γραφής πριν το Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-33, 55-64, 71-84

Ελλάδα (Ιτούδης): Παπανικολάου, Μήτογλου 16 (1), Παπαγιάννης 4, Λούντζης 2, Γουόκαπ 12 (3), Μποχωρίδης 6 (1), Ρογκαβόπουλος 15 (3), Χατζηδάκης 5, Παπαπέτρου 2, Λαρεντζάκης 6 (2), Μωραϊτης 3 (1)