Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Η Ελλάδα ήταν από… ατσάλι στο Mediolanum Forum, όπου νίκησε την οικοδέσποινα Ιταλία 85-81 και διπλασίασε τις νίκες της στον 3ο όμιλο του EuroBasket, βάζοντας υποθήκη πρωτιάς στο Μιλάνο.

Οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (25 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Τάιλερ Ντόρσεϊ (23 πόντοι) και Δημήτρης Αγραβάνης (13 πόντοι, 4 τάπες) ήταν πάλι οι παίκτες που ξεχώρισαν από την Εθνική, η οποία προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο, δεν είδε ούτε στιγμή την πλάτη των Ιταλών και πήρε κάτι σχεδόν από κάθε παίκτη που σηκώθηκε από τον πάγκο, από τον Παπανικολάου και τον Λαρεντζάκη μέχρι τον Παπαγιάννη, ο οποίος επέστρεψε και έπαιξε 6,5 λεπτά.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έβαλε 24 πόντους στον αιφνιδιασμό, είχε 13/35 τρίποντα απέναντι στην πολύ “κλειστή” ιταλική άμυνα, η οποία κατάφερε πάντως να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης στην 4η περίοδο με τα τρίποντα και τον τρομερό Simone Fontecchio (26 πόντοι) και τους Polonara (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Tonut (13 πόντοι).

Η Εθνική στηρίχθηκε πάλι στο επιθετικό ταλέντο των Αντετοκούνμπο, Ντόρσεϊ, προκειμένου να ελέγξει από νωρίς το παιχνίδι, κάτι που φαίνεται άλλωστε και από το ότι έβαλε 47 πόντους στο 1ο ημίχρονο, έχοντας όλες κι όλες 6 ασίστ. Οι Ντόρσεϊ, Αντετοκούνμπο έβαλαν παρέα 28 πόντους στο 1ο ημίχρονο και παρότι η άμυνα δεν λειτούργησε πάλι στην εντέλεια, η Ελλάδα στάθηκε τυχερή στο 1ο ημίχρονο, καθώς τα (ανοιχτά ως επί τω πλείστον) τρίποντα των Ιταλών δεν έβρισκαν στόχο -είχαν 5/19.

Παρά τα ψεγάδια του, λοιπόν, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε το προβάδισμα σε όλο το 1ο ημίχρονο, ξέφυγε με 16-7 στο 7’, με 21-12 στο 8’ και δημιούργησε διψήφια διαφορά στο 14’ (35-25), η οποία διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο 15’ (37-25). Η Ελλάδα έκλεισε το 1ο ημίχρονο με 46%, κράτησε την Ιταλία στο 33% και μόλις άρχισε να παίζει και καλύτερη, πιο σκληρή και μαχητική άμυνα, όλα έγιναν πιο απλά.

Η Ελλάδα ανέβασε τη διαφορά στο +14 στο 24’ (59-45) και αντέδρασε άμεσα και αποτελεσματικά στα τρία διαδοχικά τρίποντα που έβαλαν οι Fontecchio, Polonara, πλησιάζοντας στους πέντε πόντους (59-54) στο 27’. Ένα τάιμ άουτ και 1-2 διορθωτικές κινήσεις από τον Ιτούδη ήταν αρκετές. Η Ελλάδα έσφιξε την περιφερειακή άμυνά της και με απάντησε με ένα επιμέρους 12-2, το οποίο ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (71-56) στο 30’.

Η κατάσταση άλλαξε πάντως στο 4ο δεκάλεπτο. Τα ιταλικά τρίποντα βοήθησαν τους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά αρχικά στους οκτώ πόντους (76-68 στο 36’ και 78-70 στο 37’) και εν συνεχεία μέχρι τους τέσσερις (81-77) με 1’40’’ να απομένουν για τη λήξη. Και κάπου εκεί “μίλησε” ο Ντόρσεϊ. Πάλι. Με τρίποντο στο 1’16’’ έκανε το σκορ 84-77, ακολούθησε νέο καλάθι του Fontecchio (84-79), λάθος του Αντετοκούνμπο και νέο λέι-απ του Ιταλού σταρ, που έκανε το σκορ 84-81 στα 35,8’’.

Η Ελλάδα στάθηκε όρθια πάντως. Μετά το άστοχο σουτ του Γιάννη, η Εθνική έπαιξε καλή άμυνα και τα μαρκαρισμένα τρίποντα των Fontecchio, Tonut για την ισοφάριση δεν βρήκαν στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81

Ελλάδα (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 23 (6/10 τρίποντα, 5/7 βολές), Λαρεντζάκης 3 (1), Αγραβάνης 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 τάπες), Καλάθης 6, Σλούκας 7 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου 6 (1), Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο Γ. 25 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο Θ. 2.

Ιταλία (Pozzecco): Spissu 5 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Mannion 6 (1), Tonut 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 0/1 βολή), Melli 8, Fontecchio 26 (7/12 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Ricci 3 (1), Polonara 14 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Pajola, Datome 6 (1).