Για ένα ημίχρονο η Ουκρανία προβλημάτισε την Ελλάδα περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα σε αυτό το EuroBasket. Μετά την ανάπαυλα, όμως, ποιος είδε την Εθνική και δεν τη φοβήθηκε! Με… άρμα μάχης τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους υπόλοιπους να τον ακολουθούν στο 2ο ημίχρονο, η Εθνική παρέσυρε την Ουκρανία με 99-79, στο δρόμο προς την 4η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και τη μαθηματική πρωτιά στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης.

Μετά τη χθεσινή ξεκούραση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά “Greek Freak”. Λες και το σκληρό (σε ορισμένες περιπτώσεις αντιαθλητικό) παιχνίδι των Ουκρανών τον πείσμωνε ολοένα και περισσότερο, ο σούπερ σταρ των Bucks έβαλε στα καλάθια τους αντιπάλους του και τελείωσε το ματς με 41 πόντους και 9 ριμπάουντ. Την καλύτερη εμφάνισή του στο τουρνουά έκανε ο Νικ Καλάθης (13 πόντοι, 7 ασίστ), ενώ στο 2ο ημίχρονο “ξύπνησε” και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, σκοράροντας τότε και τους 13 πόντους του.

Σε γενικές γραμμές η Ελλάδα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουκρανική… αεράμυνα. Σούταρε με ποσοστό 57%, μοίρασε 24 ασίστ και έκανε μόνο 10 λάθη, ενώ πέτυχε 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα. Τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο την έκανε πάντως ότι έπαιξε ΚΑΙ άμυνα, με συνέπεια μετά το ισορροπημένο 1ο μισό της αναμέτρησης (το προβάδισμα άλλαξε χέρια 10 φορές και άλλες 4 το σκορ ήταν ισόπαλο), να πάρει τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και να μετατρέψει το παιχνίδι σε ελληνικό μονόλογο.

Παρά το καλό ξεκίνημα (7-0 στο 3’ και 10-2 στο 4’), η Εθνική δεν είχε συνέχεια στο παιχνίδι της για ένα ημίχρονο. Ούτε και αμυντική συνέπεια. Η Ουκρανία βρήκε πολλά εύκολα καλάθια και κυρίως χάρις στους Issuf Sanon (16 πόντοι), Sviatoslav Mykhailiuk (16 πόντοι), προσπέρασε με 23-25 στο 12’, κρατώντας την ελληνική ομάδα χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά.

Η ομάδα του Ainars Bagatskis προηγήθηκε ακόμα και με επτά πόντους διαφορά στο 19’ (37-44) και έκλεισε το 1ο ημίχρονο έχοντας 26 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 51% εντός πεδιάς. Το σκηνικό άλλαξε άρδην μετά την ανάπαυλα. Η Εθνική ανέβασε πολύ περισσότερο την ένταση και την ενέργεια στην άμυνα, απέτρεψε τα ντράιβ των Ουκρανών και στο 24’ προσπέρασε έπειτα από ώρα με 50-49. Το νερό μπήκε γρήγορα στο αυλάκι.

Στην 3η περίοδο η Εθνική ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ. Πέτυχε 33 πόντους, δέχτηκε μόνο 11 και με ένα σερί 11-0 η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων στο 28’ (63-53), η οποία ανέβηκε μέχρι το +21 στο 33’ (80-59) και στο +22 στο τελευταίο λεπτό (99-77).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

Ελλάδα (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 2, Αγραβάνης 5 (1), Καλάθης 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Παπαγιάννης 6 (3 κλεψίματα), Παπανικολάου 4 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 4, Αντετοκούνμπο Γ. 41 (13/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο Θ. 2.

Ουκρανία (Bagatskis): Tkachenko 8, Mykhailiuk 16 (5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Bobrov 3 (1), Pustovyi 6, Len 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Sanon 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 λάθη), Bliznyuk 4, Skapintsev 4, Zotov 2, Sydorov 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα).