Στο πιο “δύσκολο” παιχνίδι του EuroBasket η Ελλάδα έμεινε μετεξεταστέα. Η Γερμανία σούταρε με ασύλληπτα ποσοστά απέναντι στην κάκιστη ελληνική άμυνα και τη νίκησε εύκολα 107-96, παίρνοντας την πρόκριση στους “4” του EuroBasket για πρώτη φορά μετά το 2005 και για 3η στην ιστορία της.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (31 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (18 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της Εθνικής, σε ένα ματς στο οποίο σούταρε με 49% και έβαλε 44 πόντους μέσα από τη ρακέτα, εντούτοις δεν έπαιξε ποτέ αποτελεσματική άμυνα, ειδικά στην περιφέρεια. Η διαφορά στο 2ο ημίχρονο, πάντως, ήταν καθαρά… ενεργειακή.

Με ηγέτη τον Dennis Schroder (26 πόντοι) και τους Obst (19 πόντοι), Wagner (19 πόντοι) και Theis (13 πόντοι, 16 ριμπάουντ) να συνεπικουρούν, η Γερμανία έβγαλε μεγαλύτερο πάθος στο 2ο ημίχρονο και ήταν η μόνη ομάδα που μπόρεσε να παίξει άμυνα. Παράλληλα, τελείωσε το ματς με 17/31 τρίποντα και κυριάρχησε στα ριμπάουντ μετά την ανάπαυλα (14-18 στο 1ο ημίχρονο), καθώς στο 2ο ημίχρονο μάζεψε 32 και επέτρεψε μόνο 14 στην Ελλάδα, τελειώνοντας το ματς με 14 παραπάνω (46-32)!

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 7/8 ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ!

Οι Γερμανοί μπήκαν στο γήπεδο φουριόζοι και με ομοβροντία τρίποντων προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 14-5 στο 3’. Και δεν έμειναν εκεί. Με τον Obst να πυροβολεί αδιακρίτως, η ομάδα του Gordon Herbert δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων από το 4’ (19-9) και την ανέβασε μέχρι το +11 στο 5’ (22-11), έχοντας 7/8 τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης! Κάπου εκεί, πάντως, η Εθνική άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο αιχμή του δόρατος στην επίθεση και έμφαση το παιχνίδι κοντά στο καλάθι (2-14 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα στην 1η περίοδο), η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο στο 8’ (28-27). Για να πάρει το πρώτο της προβάδισμα, πάντως, η Εθνική χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 17’, τότε δηλαδή που ο Αντετοκούνμπο έκανε το σκορ 44-46 με 2/2 βολές.

3Ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ

Η Ελλάδα έκλεισε μάλιστα το 1ο ημίχρονο ονειρικά, με τρίποντο του Σλούκα πίσω από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο έκανε το σκορ 57-61! Τα πάντα έμοιαζαν καλά μέχρι τότε για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Όλα άλλαξαν όμως στην καταστροφική 3η περίοδο, κατά την οποία η Εθνική δεν πέτυχε ούτε ένα καλάθι για περίπου οκτώ λεπτά και έχασε τα πρώτα 10 σουτ που επιχείρησε! Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι Γερμανοί έκαναν ένα επιμέρους σκορ 20-1 και το +4 του ημιχρόνου (57-71) έγινε 77-62 στο 28’!

Η Εθνική έμοιαζε να βρίσκεται σε θαλασσοταραχή μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (83-71) και τα ασύλληπτα ποσοστά της “νασιονάλμανσαφτ” από την περιφέρεια (15/23 τρίποντα μέχρι το 30’, ήτοι 65,2%) ήταν ένας από τους κύριους λόγους που συνέβη αυτό, μαζί με την κυριαρχία της στα ριμπάουντ μετά την ανάπαυλα. Δυστυχώς αυτό δεν άλλαξε ούτε στην 4η περίοδο, κι ας έριξε η Εθνική προσωρινά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (87-78 στο 32’).

Οι Γερμανοί αντέδρασαν άμεσα και με ένα νέο ξέσπασμα απομακρύνθηκαν ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 35’ (96-80). Το 2ο αντιαθλητικό του Αντετοκούνμπο με 4’56’’ να απομένουν για το τέλος, ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλους σε όποιες ελπίδες υπήρξε για την ολική επαναφορά. Η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους στο 36’ (103-82) και μέχρι τους 22 στο 37’ (105-83), με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα -και δίκαια- στο παρκέ της Mercedes Benz Arena.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

Γερμανία (Herbert): Schroder 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ασίστ, 4 λάθη), Obst 19 (5/7 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 2/2 βολές), Wagner 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 λάθη), Theis 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 16 ριμπάουντ), Voightmann 8 (2) — Lo 3 (1), Thiemann 10 (3 κλεψίματα), Weiler-Babb 6, Giffey 3, Wohlfarth-Bottermann, Hollatz, Sengfelder.

Ελλάδα (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο Γ. 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1) — Σλούκας 8, Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο Θ. 4, Αγραβάνης, Λούντζης, Αντετοκούνμπο Κ..