Παρά το γεγονός πως η άμυνα των Τσέχων ήταν εξαιρετικά προσαρμοσμένη πάνω του και δεν του επέτρεψε ποτέ χώρους στο ανοιχτό γήπεδο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμα μια φορά ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Εθνικής μας ομάδας, την οποία και έσπρωξε με όλες του τις δυνάμεις σε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Τσεχία αλλά και την πρόκριση σε άλλη μια οκτάδα EuroBasket.

Συγκεκριμένα, το τρομερό γεγονός με την αποψινή (11/9) παρουσία του σούπερ σταρ του παγκόσμιου μπάσκετ δεν ήταν άλλο από τη διθυραμβική του παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον… κακό μας δαίμονα τα τελευταία χρόνια, με τον Greek Freak να ξεπερνάει άριστα το πολύ μέτριο για το επίπεδό του πρώτο ημίχρονο ων 4 πόντων και της μη υπολογίσιμης ατολμίας στην επίθεση μπροστά στο τοίχος του… εχθρού μετρώντας 23 ολόκληρους πόντους μετά την ανάπαυλα!

Ουσιαστικά, σκοράροντας το 85% των πόντων του στο δεύτερο μέρος βρήκε την απαραίτητη ψυχολογία κόντρα στις αντίπαλες τακτικές και ορμώντας όλο και περισσότερο προς την ρακέτα αλλά και τα κορμιά των match ups του κατόρθωσε να γίνει πολύ πιο ουσιαστικός στην αποτελεσματικότητά και να φθείρει την τσεχική άμυνα με 6-9 δίποντα, 9-12 βολές αλλά και 5 ασίστ!

Απόλυτο δείγμα της τεράστιας αυτοπεποίθησης που βρήκε μετά την ανάπαυλα;
Τα δύο τεράστια τρίποντα που σκόραρε προς το τέλος της αναμέτρησης για να… καθαρίσει την υπόθεση «νίκη» καθώς επίσης και τα 8 επιχειρούμενα αλλά και τα 2 συνεχόμενα άστοχα στην 4η περίοδο -με τον Αντετοκούνμπο, ανεξαρτήτως αποτελέσματος σε ομαδικό και ατομικό πλαίσιο να δηλώνει έτοιμος να ηγηθεί της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στο δρόμο για μια βαθιά πορεία στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου!