Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μετέτρεψε το 1ο ημίχρονο του εναρκτήριου αγώνα της Ελλάδας με την Κροατία σε προσωπικό σόου. Ο σούτινγκ γκαρντ της Εθνικής σκόραρε 18 πόντους στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης και ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με 20, κάνοντας σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα.

Ο Ντόρσεϊ είχε αναλυτικά 20 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 ελεύθερες βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και +22 στο σύστημα αξιολόγησης. Συν τοις άλλοις, η Ελλάδα είχε +12 με αυτόν στον αγωνιστικό χώρο.

Παρεμπιπτόντως, το ατομικό του ρεκόρ με την εθνική ομάδα των ανδρών είναι οι 22 πόντοι που πέτυχε στον πρόσφατο αγώνα με το Βέλγιο για τη 2η προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 20 πόντοι είναι η 2η καλύτερη επίδοσή του με το εθνόσημο σε επίπεδο ανδρών.

Το ατομικό του ρεκόρ συνολικά είναι 25 πόντοι από την 1η Ιουλίου 2015, σε έναν αγώνα της Ελλάδας με την Τυνησία (100-48) για το Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων.