Έχουν περάσει πλέον αρκετές ώρες από την ολέθρια εμφάνιση της Εθνικής μας ομάδας κόντρα στην Γερμανία για την προημιτελική φάση του φετινού Eurobasket 2022, με τους οικοδεσπότες να παίρνουν… φωτιά επιθετικά και τελειώνοντας έναν αγώνα που επρόκειτο να είναι ντέρμπι από την αρχή μέχρι και το τέλος με 107 πόντους και… απάνθρωπα ποσοστά από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ δύσκολα θα έχαναν στο «σπίτι» τους.

Ένας από τους κυριότερους λόγους της αγωνιστικής κατρακύλας ήταν φυσικά και η απουσία ποιοτικού σκορ στο πλευρό του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αφού –παρά τους 96 πόντους που πέτυχε η Επίσημη Αγαπημένη– ο σούπερ σταρ του ΝΒΑ έμοιαζε εν πολλοίς μόνος του και κυρίως στην 3η περίοδο, όταν πέτυχε όλα τα καλάθια της ομάδας μας κόντρα στη Γερμανία…

Ουσιαστικά, πέραν του ομαδικού μακρινού σουτ, το οποίο για ακόμα μια διοργάνωση μας… έκαψε ενόσω η μπάλα ζύγιζε πολλά κιλά, η μεταμόρφωση του Τάιλερ Ντόρσεϊ από… Θεό σε άνθρωπο και πάλι μετά τις τρομερές του εμφανίσεις στο ξεκίνημα του θεσμού κόντρα σε Κροατία και Ιταλία έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα όλο και μεγαλύτερη κολλήματα της αρμάδας του Δημήτρη Ιτούδη επιθετικά και κυρίως στο σετ παιχνίδι -με τον πρώην πλέον άσο του Ολυμπιακού να διαθέτει στο παλμαρέ του στοιχεία δυσεύρετα στο ελληνικό σύνολο όπως το σουτ μετά από ντρίμπλα, το slashing αλλά και το συνεπές μακρινό σουτ.

Ωστόσο, μετά τα δύο πρώτα παιχνίδια και την εξαιρετική ευστοχία, όλα άλλαξαν…

Συγκεκριμένα, ο Ντόρσεϊ, που φέτος επιστρέφει με two way συμβόλαιο στο ΝΒΑ και τους Dallas Mavericks, εκκίνησε τη διοργάνωση αριθμώντας 50 πόντους με 58% ευστοχίας σε 19 τρίποντα στα δύο πρώτα ματς με Κροατία και Ιταλία στο Μιλάνο.

Στη συνέχεια και σε 5 ματς κόντρα σε κατά σειρά Μεγάλη Βρετανία, Ουκρανία, Εσθονία, Τσεχία και Γερμανία, πέτυχε συνολικά πέντε λιγότερους πόντους (45 δηλαδή), με το ποσοστό του από την περίμετρο να σκοντάφτει απότομα στο 29% (6-21 τρίποντα).

Φυσικά, ο Ντόρσεϊ δεν πλήρωσε μόνο το ατομικό του ντεφορμάρισμα αλλά και τη μεγαλύτερη προσοχή του εκάστοτε αντιπάλου πάνω του ελέω της μετριότητας επιθετικά των περισσότερων συμπαικτών του, αλλά η αλήθεια είναι πως η πτώση στην απόδοση και την αποτελεσματικότητά του σε ένα παρεμφερές playstyle σε μοτίβο εκτέλεσης ήταν εμφανής. Μάλιστα, το… κρύωμά του στο σκοράρισμα έφερε πτώση τόσο στο αριθμό των επιθέσεών του (13.5 στα πρώτα δύο ματς – 8 στα τελευταία πέντε) όσο και στα λεπτά παρουσίας του στο παρκέ (27.5 λεπτά στα πρώτα δύο ματς – 21 στα τελευταία πέντε)…