Η Σερβία και το Πουέρτο Ρίκο διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο πρώτο ματς του τουρνουά Ακρόπολις, με την ομάδα του Igor Kokoskov να πετυχαίνει μία εύκολη νίκη, επικρατώντας  με 80-68. Στις 20:00 η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει το Μεξικό.

Η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη με την ομάδα από την Κεντρική Αμερική να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την υπεροπλία τους στην γραμμή των ψηλών και με ένα επιμέρους 11-28 στην δεύτερη περίοδο, κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Πουέρτο Ρίκο προσπάθησε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, ωστόσο η Σερβία βρήκε τις λύσεις και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά.

Koρυφαίος για την νικήτρια ομάδα ήταν ο 21χρονος σέντερ Filip Petrusev, o oποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (8/9 δίποντα, 5/7 βολές). Παράλληλα μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 21:28. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Dobric, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 15.

Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Βrown ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Gian Clavell βρέθηκε σε κακή μέρα, αφού πέτυχε μόλις 2, με 1/10 σουτ.

Tα δεκάλεπτα: 21-19,11-28,14-13, 22-20