Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε στο δεύτερο φιλικό απέναντι στο Βέλγιο στην πόλη Σαρλερουά με 86-72, ένα σκορ που την «αδικεί», καθώς παρουσίασε για μεγάλο χρονικό διάστημα στον αγώνα καλό πρόσωπο και ουσιαστικά «πλήρωσε» την κούραση στο τέλος της αναμέτρησης.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα, έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ήλεγχε το ρυθμό, ενώ έχοντας καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε μπροστά με 37-34  με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Βέλγιο ανέκαμψε, έτρεξε ένα σερί 11-0 (45-37 στο 23.45),  η Εθνική όμως επέστρεψε, προηγήθηκε με 59-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου και με 62-58 στο 30.45. Το Βέλγιο στη συνέχεια επανήλθε και άρχισε να χτίζει διαφορά. Έκανε το 79-70 στο 38.00 για πάρει τελικά τη νίκη με 86-72.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-37, 58-59, 86-72

Βέλγιο: Μεσταγκ Κ. 15(3), Ντελαρέ 11(1), Καπρό 4, Ρεσιμόντ 2, Μισεμάν 21(2), Λίσκενς 2, Μέσταγκ Χ. 5(1), Τζελντοφ, Γκριζένσκι 2, Ναουλαρές 5(1), Ράμαν 7(2), Αλεμάν 12(1).

Ελλάδα: Σταμολάμπρου, Σταμάτη 15(5), Λυμουρα 3(1), Παυλοπούλου 5(1), Μάλτση 15(3), Σωτηρίου 7(1), Κοσμά, Εζέτζα, Σπανού 5, Τσινέκε, Χριστινάκη 8(1), Σπαθάρου, Φασούλα 14.