Η Εθνική Γυναικών δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 79-77.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο μέρος του αγώνα και επέστρεψε από το -14 του ημιχρόνου (39-25) αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη που θα έστελνε την Ελλάδα στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 3 λεπτά πριν την λήξη (71-71, 37′), αλλά με ένα σερί 8-4 από τις Αγγλίδες έκαναν το 79-74 για να μειώσει στο τελικό 79-77 με τρεις εύστοχες βολές η Μάλτση.

Με νίκη την προσεχή Τετάρτη επί του Ισραήλ στην Κοζάνη και νίκη της Πορτογαλίας επί της  Μ.Βρετανίας θα καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου. Από εκεί και πέρα αν κερδίσουν οι διεθνείς μας το Ισραήλ και η Μ.Βρετανία την Πορτογαλία, μπορεί η Ελλάδα να συμπεριληφθεί μέσα στις έξι καλύτερες δεύτερες των ομίλων και να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά πάντα σε σχέση με τα υπόλοιπα αποτελέσματα των άλλων ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77.