Στις 12 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Τενερίφης φιγουράρει από σήμερα (25/9) η Εθνική ομάδα των Γυναικών.Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που έπαιζε με το πιστόλι στον κρόταφο (ήθελε πάση θυσία της νίκη για να κάνει το σκορ του 1-2 στον όμιλο και να περάσει στην επόμενη φάση), επιβλήθηκε με 58-48 της Ν. Κορέας, πέρασε στην 12άδα και περιμένει απόψε αργά το βράδυ να μάθει ποια θα είναι η επόμενη αντίπαλός της (τα ματς είναι νοκ άουτ).

Η Ελλάδα είχε θέματα στο πρώτο μέρος. Ηταν άστοχη, οι Κορεάτισες πυροβολούσαν από το τρίποντο και έτσι η Εθνική βρέθηκε να χάνει με 25-18 στο 12΄, ενώ το ημίχρονο έληξε 28-25 υπέρ των αντιπάλων μας.

Στη επανάληψη όμως, η Ελλάδα αγρίεψε. Πίεσε, πήγε σε καλές επιλογές στην επίθεση, δεν έκανε λάθη (είχε μόλις 5 σε όλο το ματς), γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 39-30, ενώ στο 30΄ η διαφορά ήταν ήδη 10 πόντους (45-35) υπέρ τη Εθνικής μας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα ισοπέδωσε την αντίπαλό της και η διαφορά έφτασε και στους 21 πόντους  (56-35 στο 35΄.40΄΄).

Τρομερό ματς από Σπανού

Η Άρτεμις Σπανού έδωσε παράσταση στο χθεσινό ματς και τελείωσε το παιχνίδι με double – double καθώς είχε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.