Μετά τη χθεσινή (09/06) φιλική ήττα απ’ τη Σλοβενία του Τζώρτζη Δικαιουλάκου, η Εθνική Γυναικών γνώρισε την ήττα και από την Κροατία με 74-78.

Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα πάλεψε μέχρι τέλους για τη νίκη, δεν τα κατάφερε απέναντι στις Κροάτισσες που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον το +8 που πήραν λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (70-62), το οποίο και διαχειρίστηκαν αρκετά καλά.

Το σημείο «κλειδί» του αγώνα ήταν σίγουρα το τελευταίο πεντάλεπτο της 1ης περιόδου, εκεί όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε μπροστά με 13-8, αλλά από ‘κείνο το σημείο επέτρεψε στην Κροατία να σκοράρει 11 αναπάντητους πόντους και να «κλείσει» το δεκάλεπτο στο +6 (13-19) και με την ψυχολογία στα ύψη.

Σε πολύ καλή μέρα η Άρτεμις Σπανού που σκόραρε 18 πόντους, «μάζεψε» 4 ριμπάουντ και έδωσε ισάριθμες ασίστ, ενώ διψήφιες ήταν και οι Μαριέλλα Φασούλα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Εβίνα Σταμάτη (12 πόντοι) . Απ’ την Κροατία, ξεχώρισε η Lazic με 22 πόντους, με τη Vuksic να προσθέτει άλλους 13.

Δεκάλεπτα: 13-19, 39-47, 56-60, 74-78.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.