Την δεύτερη φιλική της ήττα γνώρισε η Εθνική Γυναικών στο Λούτσενετς από την Σλοβακία με 81-79, πληρώνοντας το κακό δεύτερο της δεκάλεπτο όπου η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 15 πόντους!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο με την Σλοβακία να έχει ελαφρύ προβάδισμα με 16-15. Στην δεύτερη περίοδο όλα άλλαξαν καθώς οι τυπικά γηπεδούχες πήραν μία διαφορά 15 πόντων (41-26) που ποτέ δεν καλύφθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας μείωσε σε 61-51, ενώ προς το τέλος του ματς μειώσαμε σε 80-79, αλλά η Μάλτση αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Κορυφαίες για την Εθνική ήταν η Μάλτση με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ και η Καλτσίδου με 16 πόντους.

Το φύλλο αγώνα:

Δεκάλεπτα: 16-15, 41-26, 61-51, 81-79

Σλοβακία: Παλενικοβα 3, Οροζόβα 15, Μπαλιντόβα 11, Γιουρτσένκοβα 2, Νινουχάλοβα 13, Ζίρκοβα 11, Ντουντάσοβα 9, Θέινερ 2, Ρουτζίτσκοβα 6, Κοβατσίκοβα 2, Σλαμοβά 7

Ελλάδα: Έιβερι, Μάλτση 21 (6ρ), Σωτηρίου, Σπανού 9, Καλτσίδου 16 (7ρ), Σταμολάμπρου 2, Σταμάτη 8, Σπυριδοπούλου 2, Νικολοπούλου 6 (4 α), Κοσμά 6, Χριστινάκη 5, Δίελλα, Φασούλα 4

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδα, Κώστας Κεραμιδάς μίλησε στο σάιτ της ΕΟΚ και είπε:

«Παρουσιάσαμε καλύτερη εικόνα σε σχέση το προηγούμενο φιλικό, αν εξαιρέσουμε το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου υπήρξε ένα μεγάλο “κενό” και η Σλοβακία κατάφερε και «άνοιξε» τη διαφορά. Στα θετικά είναι ότι καταφέραμε να επιστρέφουμε στον αγώνα και θα μπορούσαμε μάλιστα και να είχαμε κερδίσει, αν έβρισκε το στόχο το τρίποντο της Μάλτση στο τέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο γενικά είχαμε καλύτερη εικόνα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Επιστρέφουμε στην Ελλάδα με θετικά συμπεράσματα, αλλά φυσικά έχουμε δουλειά ακόμα μπροστά μας. Είδαμε κάποια σημαντικά πράγματα και κυρίως τι θα πρέπει να βελτιώσουμε».