Η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να αρχίσει νικηφόρα τα δύο φιλικά που θα δώσει το Μάριμπορ. Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 69-63, πληρώνοντας εν πολλοίς την αστοχία της (36%) και την επιπολαιότητά της. Άξιο αναφοράς είναι ότι οι δύο ομάδες είχαν περισσότερα λάθη (50) από εύστοχα σουτ (48) στον αγώνα, με την Ελλάδα να κάνει τα περισσότερα (27).

Η Άρτεμις Σπανού (22 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν η μόνη παίκτρια που σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-10 στο 3’ και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα (21-23).

Στο 2ο δεκάλεπτο η κατάσταση άλλαξε, πάντως, καθώς οι Σλοβένες προσπέρασαν στο σκορ, προηγήθηκαν με 35-30 στο 16’ και ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (43-36). Η Εθνική αντέδρασε στην 3η περίοδο και με επιμέρους σκορ 4-12 μετέτρεψε το 48-41 (25’) σε 52-53 στο 29’. Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που δεν είδε την πλάτη των γηπεδούχων.

Η Σλοβενία ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και παρότι η Χριστινάκη ισοφάρισε το σκορ με διαδοχικά τρίποντα στο 34’ (59-59), η ομάδα του δεν έχασε ποτέ τα ηνία της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 43-36, 54-53, 69-63

Ελλάδα (Πρέκας): Σταμολάμπρου 7 (1), Μποσγανά 6 (1). Παυλοπούλου 2 (4 κλεψίματα), Σπανού 22 (1/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Φασούλα 3 (9 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3 (1/1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Βιντσιλαίου, Σωτηρίου 6 (2), Χριστινάκη 8 (2), Χαιριστανίδου, Δίελα, Σταμάτη 6 (2).