Τα εύκολα έγιναν δύσκολα στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος η Εθνική Γυναικών έδειξε χαρακτήρα στην Ξάνθη. Η Ελλάδα πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 20 πόντων στο 2ο ημίχρονο, είδε την πλάτη της Πορτογαλίας για πρώτη φορά στο 34′, στο τέλος όμως πήρε τη νίκη με 64-57 και έκανε το 2/2 στον 7ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EuroBasket Γυναικών 2023.

Η Μαριέλλα Φασούλα (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν πάλι το σημείο αναφοράς σε επίθεση και άμυνα για την ελληνική ομάδα, σημειώνοντας μάλιστα και κρίσιμα καλάθια όταν η Πορτογαλία έμοιαζε έτοιμη να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή της. Νταμπλ-νταμπλ έκανε πάντως και η Άρτεμις Σπανού (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ) για την Εθνική, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και η Ευδοκία Σταμάτη (12).

Κι όμως, το βράδυ στην Ξάνθη έμοιαζε εύκολο για περίπου 30 λεπτά. Η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, δημιούργησε από πολύ νωρίς μία μεγάλη διαφορά και την εκτόξευσε μέχρι τους 20 πόντους στο 22’ (39-19), έχοντας εγκλωβίσει τις αντιπάλους της με την άμυνά της. Όλα άλλαξαν όμως στην 3η περίοδο. Η Πορτογαλία ροκάνισε τη διαφορά και στο 34’ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 49-50. Για πρώτη και τελευταία…

Στο πιο κρίσιμο σημείο τα κορίτσια του Πρέκα έδειξαν “μέταλλο”, πέτυχαν έξι σερί πόντους, ξέφυγαν εκ νέου με 55-50 στο 36′ και δεν απειλήθηκαν ξανά από την Πορτογαλία, σημειώνοντας τους καθοριστικούς πόντους που χρειάζονταν, ώστε να σφιχταγκαλιάσουν τη 2η νίκη στην προκριματική φάση.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-19, 47-39, 64-57