Λίγο έλειψε να γίνει το “μπαμ” στο πρώτο παιχνίδι της 3ης ημέρας του τουρνουά “Βάσω Μπεσκάκη”. Η Σερβία είδε μία διαφορά 19 πόντων να κάνει φτερά, ωστόσο έστω και στην παράταση νίκησε την Κροατία 91-88.

Η Ivana Raca (22 πόντοι), πέρα από 1η σκόρερ της Σερβίας, ήταν και αυτή που σημείωσε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, ένα τρίποντο 27,6’’ πριν από τη λήξη, το οποίο έκανε το σκορ 86-91. Κατά παράδοξο τρόπο η Κροατία δεν έκανε φάουλ μετά τις 2/2 βολές της Lazic στα 22’’ (88-91), με συνέπεια να της μείνει η μπάλα στα χέρια μετά το άστοχο σουτ της Σερβίας…

Η Mona Djordjevic πρόσθεσε άλλους 18 πόντους για τις Σέρβες, οι οποίες άρχισαν να ξεφεύγουν με 24-35 στο 15’ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 19 πόντους στο 17’ (24-43) με ένα σερί 0-13. Η Κροατία κατόρθωσε πάντως να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μέχρι το ημίχρονο (36-45) και να πλησιάσει μέχρι τους πέντε στο 22’ (42-47).

Η Σερβία απομακρύνθηκε εκ νέου με 54-66 στο 29’, αλλά στην 4η περίοδο η Κροατία ολοκλήρωσε το comeback και προηγήθηκε 70-69 στο 35′ για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά! Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με συνέπεια να οδηγηθούν στην παράταση, εκεί όπου η Κροατία “μπήκε” με τρίποντο (82-79). Στη συνέχεια πάντως η Σερβία πέτυχε 9 αναπάντητους πόντους και αγκάλιασε τη νίκη -και τη 2η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-45, 58-68, 79-79 (κ.α.), 88-91