Έχοντας τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Εθνική Γυναικών πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία με 61-59 για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2019. Έτσι, έκανε το 2/2 και πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου.

Κορυφαία της “επίσημης αγαπημένης” ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη με 18 πόντους, επίδοση που συνιστά προσωπικό ρεκόρ καριέρας. “Διψήφια” ήταν επίσης και η Σταμάτη (10π.), ενώ από πλευράς οι ηττημένων ξεχώρισαν οι Λινταμ και Φογκμπένλε με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Μ. Βρετανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 6-13 στο 7ο λεπτό, όμως η Εθνική αντέδρασε και με buzzer-beater της Χριστινάκι ισοφάρισε σε 13-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου (10′).

Με καλάθι της Σπανού στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (17-16, 6:40”), η Εθνική πέρασε ξανά μπροστά το σκορ, μετά από την αρχή του αγώνα. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την “επίσημη αγαπημένη” να κλείνει με +4 (30-26) το πρώτο ημίχρονο, χάρη σε νέο buzzer, αυτή τη φορά από τη Σπυριδοπούλου (20′).

Στην επανάληψη, η Εθνική μπήκε δυνατά και ξέφυγε με 39-30 στα μισά της τρίτης περιόδου, διαφορά την οποία διατήρησε με άνεση ως και τη λήξη του δεκαλέπτου (46-39, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο στα πρώτα λεπτά. Η Εθνκή είχε τον έλεγχο και διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (57-49, 5:10”), ωστόσο η Μ. Βρετανία κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πλησιάσει στο καλάθι 61-59, 24” πριν τη λήξη. Στην τελευταία επιθεση, η Σπανού αστόχησε σε λέι απ όμως δεν απέμενε χρόνος για επίθεση για την Βρετανία κι έτσι η Εθνική πήρε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-26, 46-39, 61-59

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη 10, Χατζηνικολάου 6 (5κλ), Μάλτση 5, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 2, Σπανού 6 (10ρ), Φουράκη 2, Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 8 (5 α), Χριστινάκη 18

Μ. Βρετανία (Μπουθέτα): Πράιορ, Τζόουνς 3, Κόλινς 7, Βάντερβαλ 2, Χάντι 9, Σίμπσον 3, Λίνταμ 17, Στιούαρτ 2, Φαγκμπένλε 16