Η Εθνική Γυναικών ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ το 2019, επικρατώντας εκτός έδρας της Πορτογαλίας με 66-60.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα προβάδισμα δέκα πόντων (14-4, 5′).  Μάλιστα κατάφερε και αύξησε την υπέρ της διαφορά κάνοντας το σκορ 19-6, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι στο 22-11. Οι γηπεδούχες βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν στους εφτά πόντους (26-19, 13′), ενώ έφτασαν και μία ανάσα από την Εθνική κάνοντας το 27-24, με τέσσερα λεπτά να μένουν για την ανάπαυλα. Εκεί η Εθνική μας ξύπνησε και με δύο βολές της Σπυριδοπούλου, άρχισε η αντεπίθεση. Τρέχοντας σερί 10-1 μέχρι το ημίχονο, πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 37-25.

Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά στις αρχές του δεύτερου μέρους αύξησαν στους 16 πόντους την διαφορά (41-25) με δύο γρήγορα καλάθια. Η Σπυριδοπούλου και η Σταμάτη έδωσαν λύσεις επιθετικά αλλά και απαντήσεις στις γηπεδούχες σε κάθε προσπάθεια μείωσης του σκορ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα (54-42) με το τέλος του δεκαλέπτου. Έτσι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «γαλανόλευκες» κράτησαν το προβάδισμα στο τελευταία λεπτά που ρόλο έπαιξαν οι άμυνες. Η Πορτογαλία μείωσε σε 59-50 στο 37′ αλλά η Εθνική ανέβαζε εκ νέου την διαφορά, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη εύκολα με 66-50.

Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Στέλλα Καλτσίδου με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Άννα Σπυριδοπούλου με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από την Πορτογαλία, ξεχώρισε η Σίλβα με 18 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική Γυναικών η Μεγάλη Βρετανία (15/11) στην Κοζάνη.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 25-37, 42-54, 60-66

Πορτογαλία (Βασκονσέλος): Γκόμεζ, Ντομίνγκεζ 12 (2), Νέβες 3 (1), Μπραντάο 4, Βιάνα 7, Γκονσάλβες, Κορέια 4, Γκόμες ντα Σίλβα 2, Λιβούλο, Σίλβα 16, Φερέιρα, Ροζάριο, Φιλίπε 10 (1).

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Τσινέκε, Σταμάτη 11 (1), Λύμουρα, Χατζηνικολάου 5, Μάλτση,Νικολοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 3, Σπανού 9, Φουράκη, Σπυριδοπούλου 14 (1), Καλτσίδου 15 (2), Χριστινάκη 2.