Η Εθνική Γυναικών έκανε ιδανικό ποδαρικό στην προκριματική φάση του EuroBasket 2023, καθώς απέδρασε με μία σπουδαία νίκη από το Μάντσεστερ επί της Μεγάλης Βρετανίας (66-73), της κύριας αντιπάλου της στο κυνήγι της πρόκρισης.
Την 1η θέση στον 7ο όμιλο, πάντως, δεν την κατέχει, αφού στο άλλο παιχνίδι η Πορτογαλία (επόμενη αντίπαλος της Ελλάδας) σάρωσε την Εσθονία 62-43.
Η προκριματική φάση άρχισε πάντως με εκπλήξεις, αφού ήττες υπέστησαν δύο μεγαθήρια του γυναικείου μπάσκετ, όπως είναι η Γαλλία, το Βέλγιο. Υπάρχει βέβαια και ένα σκορ που ξεχωρίζει για το εύρος του. Καταγράφηκε στον 4ο όμιλο, όπου η Πολωνία διέσυρε την Αλβανία με 106 πόντους διαφορά (125-19)!
1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Γερμανία – Βόρεια Μακεδονία 73-41
Βοσνία – Βελγιο 87-81
Η κατάταξη
1. Γερμανία 1-0
————————–
2. Βοσνία 1-0
3. Βέλγιο 0-1
4. Βόρεια Μακεδονία 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Βέλγιο – Γερμανία (17:00)
Βόρεια Μακεδονία – Βοσνία (20:00)
2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Λιθουανία – Φινλανδία 69-59
Ουκρανία – Γαλλία 90-71
Η κατάταξη
1. Ουκρανία 1-0
————————–
2. Λιθουανία 1-0
3. Φινλανδία 0-1
4. Γαλλία 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Γαλλία – Λιθουανία (17:30)
Φινλανδία – Ουκρανία (17:00)
3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Ουγγαρία – Ισπανία 62-66
Ρουμανία – Ισλανδία 65-59
Η κατάταξη
1. Ρουμανία 1-0
————————–
2. Ισπανία 1-0
3. Ουγγαρία 0-1
4. Ισλανδία 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Ισπανία – Ρουμανία (19:00)
Ισλανδία – Ουγγαρία (22:00)
4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Σλοβενία – Τουρκία 62-78
Πολωνία – Αλβανία 125-19
Η κατάταξη
1. Πολωνία 1-0
————————–
2. Τουρκία 1-0
3. Σλοβενία 0-1
4. Αλβανία 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Τουρκία – Πολωνία (16:00)
Αλβανία – Σλοβενία (19:00)
5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Βουλγαρία – Κροατία 73-84
Η κατάταξη
1. Κροατία 1-0
————————–
2. Βουλγαρία 0-1
3. Σερβία 0-0
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Κροατία – Σερβία (19:00)
6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Δανία – Αυστρία 82-48
Μαυροβούνιο – Ρωσία 64-85
Η κατάταξη
1. Δανία 1-0
————————–
2. Ρωσία 1-0
3. Μαυροβούνιο 0-1
4. Αυστρία 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Αυστρία – Μαυροβούνιο (19:00)
Ρωσία – Δανία (17:00)
7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Πορτογαλία – Εσθονία 62-43
Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 66-73
Η κατάταξη
1. Πορτογαλία 1-0
————————–
2. Ελλάδα 1-0
3. Μεγάλη Βρετανία 0-1
4. Εσθονία 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Εσθονία – Μεγάλη Βρετανία (18:00)
Ελλάδα – Πορτογαλία (18:00)
8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Σλοβακία – Ιταλία 66-69
Λουξεμβούργο – Ελβετία 54-58
Η κατάταξη
1. Ελβετία 1-0
————————–
2. Ιταλία 1-0
3. Σλοβακία 0-1
4. Λουξεμβούργο 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Ελβετία – Σλοβακία (18:00)
Ιταλία – Λουξεμβούργο (19:00)
9ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Ολλανδία – Ιρλανδία 82-60
Τσεχία – Λευκορωσία 60-66
Η κατάταξη
1. Ολλανδία 1-0
————————–
2. Λευκορωσία 1-0
3. Τσεχία 0-1
4. Ιρλανδία 0-1
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Λευκορωσία – Ολλανδία (14:00)
Ιρλανδία – Τσεχία (19:00)
10ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (11/11)
Ισραήλ – Λετονία 56-62
Η κατάταξη
1. Λετονία 1-0
————————–
2. Ισραήλ 0-1
3. Σουηδία 0-0
Η επόμενη αγωνιστική (2η, 14/11)
Λετονία – Σουηδία (17:00)
* Στην τελική φάση προκρίνονται οι πρώτες χώρες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες δεύτερες.