Αν και ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, η Εθνική Γυναικών έκανε μια πάρα πολύ κακή 4η περίοδο με αποτέλεσμα να λυγίσει τελικά με 60-76 από την ανώτερη Ισπανία στην 3η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Τελ Αβίβ. Η Ελλάδα έτσι τερμάτισε στην 3η θέση του 1ου ομίλου της διοργάνωσης και είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει στη φάση των πρώτων νοκ άουτ την 2η του 2ου ομίλου Τσεχία με φόντο τους 8 του Ευρωμπάσκετ.

Με την Παυλοπούλου να την οδηγεί με εννιά πόντους με 4-4 σουτ (3-3 τρίποντα) αλλά και μια ασίστ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα του Πέτρου Πρέκα κατάφερε να είναι διαρκώς κοντά στον πίνακα του σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (6-7 στο 3′, 10-9 στο 6′, 14-14 στο 9′) δείχνοντας τρανή αποτελεσματικότητα και στα μετόπισθεν για πολλή ώρα κρατώντας τις Ισπανίδες στους 20 πόντους σε 26 κατοχές. Την ίδια στιγμή, εκείνη έγραφε 18 πόντους σε 21 κατοχές.

Ωστόσο, όλα άλλαξαν στην 2η περίοδο… Η Ελλάδα δεν κατόρθωσε ποτέ επί της ουσίας να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα της… καυτής Ouvina (9 πόντοι μέχρι το 17′) και σε συνδυασμό με την μέτρια δική της επιθετικά απόδοση (1-8 σουτ, 0-2 τρίποντα, 4 λάθη) στο ίδιο διάστημα βρέθηκε να ακολουθεί τόσο με 23-18 στο 12′ όσο και με 33-20 στο 17′ και 35-22 στο 19′ εξαιτίας ενός ηχηρού 10-2 επί μέρους σκορ της χώρας της Ιβηρικής…

Τουλάχιστον, ένα μικρό 0-5 επί μέρους σκορ μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους έριξε την απόσταση στους 8 (35-27 στο 20′), με την ελληνική αρμάδα να κλείνει το δεύτερο αυτό δεκάλεπτο με 3-13 σουτ, 1-4 τρίποντα αλλά και 5 λάθη. Την ίδια στιγμή, μέχρι και το 12′ είχε μόλις τρεις σκόρερ (Παυλοπούλου 9, Σπανού 9, Φασούλα 4).

Από αυτό το μίνι μομέντουμ στο παρκέ του Τελ Αβίβ πιάστκε η ελληνική ομάδα στο δεύτερο μέρος, η οποία έχοντας σε τρομερή βραδιά στα της επίθεσης το δίδυμο των Παυλοπούλου και Σπανού, που μέχρι και το 26ο λεπτό είχαν γράψει κοινώς 27 πόντους με 11-18 σουτ και 8-13 από την περίμετρο, άρχισε να ροκανίζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Μάλιστα, το 40-35 του 23′ έγινε μέχρι και το 26′ 47-45, με την χώρα μας να δείχνει ικανή να κλείσει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα έχοντας πάρει… φωτιά συνολικά με 22 πόντους σε μόλις 16 κατοχές στην 3η περίοδο.

Ωστόσο, η έτσι κι αλλιώς γνωστή ποιότητα των Ισπανίδων έκανε την εμφάνισή της από ένα σημείο και μετά και τις Casas, Carrera και Ouvina να φτιάχνουν τα 25 από τα 27 καλάθια τους μέχρι και το 39′ με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει για τα καλά υπέρ τους φτάνοντας σε μια διψήφιας έκταση νίκης στο τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-27, 55-49, 76-60

Ελλάδα (Πρέκας): Μποσγανά 2, Παυλοπούλου 13 (1), Σωτηρίου 8 (2), Σπανού 14 (2), Αλεξανδρή 3 (1), Χριστινάκη 2, Δίελα, Φασούλα 10, Καρλάφτη, Σταμολάμπρου, Τσινέκε 7 (1).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.