Η Εθνική Ελπίδων δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με το βαρύ 81-63 από την Τουρκία και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Ευρωμπάσκετ της Σλοβακίας.

Για την Εθνική ξεχώρισαν οι Καμπουρίδης με 20 πόντους και ο Καλαϊτζάκης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ από την Τουρκία κορυφαίοι ήταν οι Ατάρ με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ και Σενέλ με 17 πόντους.

Ο αγώνας

Η Εθνική ξεκίνησε καλά παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα με ωραίο καλάθι του Καλαϊτζάκη για το 2-5 αλλά η συνέχεια δεν ήταν τόσο καλή. Η Εθνική έχασε το γρήγορο προβάδισμα και με ένα μεγάλο σερί της Τουρκίας το σκορ έγινε 13-7, χτυπώντας μας στο πικ εν ρολ με τον Ατάρ να σκοράρει συνεχόμενα. Η Ελλάδα δεν τα παράτησε όμως και έβρισκε πάντα τον τρόπο να απαντήσει στα καλάθια του Ατάρ που συνέχιζε να σκοράρει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (24-18). Η Τουρκία στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα που έβαζε δύσκολα στην Ελλάδα. Αυτό με συνδυασμό την ευστοχία από τα 6.75μ έγινε το 45-33 για το ημίχρονο.
 Η Ελλάδα συνέχισε να έχει προβλήματα μέχρι τα μισά του 3ου δεκαλέπτου(49-39), αλλά με πρωταγωνιστές τον Καλαϊτζάκη και τον Μωραϊτη μείωσε σε 49-46 όντας μια αναπνοή από την Τουρκία. Ο Σενέλ όμως είναι εξαιρετικός σήμερα και με νέο τρίποντο φτάνει στους 15 πόντους και ανεβάζει εκ νέου την διαφορά στους 9 πόντους (59-50), η οποία αυξήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (63-50). Η πίεση σε όλο το γήπεδο από τους Τούρκους δυσκόλεψε την Ελλάδα που δέχθηκε 10-0 σερί στο τέλος του δεκαλέπτου. Με την ίδια φορά μπήκαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν την διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 22 πόντους (74-52). Με το σκορ να παραμένει σε διψήφιο αριθμό, δεν μπόρεσαν οι έφηβοι να αντιδράσουν χάνοντας εν τέλει με το τελικό σκορ 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-33, 63-50, 81-63.

Τουρκία: Ακιούζ 13(1), Χαζέρ 6, Ακάι 4, Τανισάν, Σεϊμπίρ 5, Ντορά 13(3), Σενέλ 17(3), Ατάρ 22, Μουσταφά, Σαρικάγια.

Ελλάδα: Καλαϊτζάκης Γ. 11, Μωραϊτης 8(1), Καμπερίδης 8(1), Καλαϊτζάκης Π. 2, Δουβλής 2, Πιλάβιος 3(1), Δομπρογιάννης 5(1), Αρσενόπουλος, Καμπουρίδης 20(2), Γάργαλης 2, Λιούνης, Βύρλας 2.