Με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες ολοκλήρωσε η Εθνική Εφήβων το διεθνές τουρνουά που διοργανώθηκε στο κλειστό “Σοφία Μπεφόν” από τις 21 έως τις 23 Ιουλίου. Στο τελευταίο της παιχνίδι -και άτυπο τελικό του τουρνουά- η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επιβλήθηκε στην παράταση της Ιταλίας με 65-62.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ (13 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής, η οποία σούταρε με άσχημα ποσοστά (35% συνολικά και 22,2% στα τρίποντα με 4/18) και υπέπεσε σε 21 λάθη, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε 16-8 στο 10’ και 28-14 στο 16’, αλλά οι Ιταλοί ροκάνισαν τη διαφορά (34-33 στο 25’) και στο 29’ έκαναν το προσπέρασμα με 38-40. Η Ελλάδα ξέφυγε εκ νέου με 55-47 στο 37’ και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 57-51 στο τελευταίο λεπτό, πριν στείλει το ματς στην παράταση ο Zacchigna με δύο διαδοχικά τρίποντα και το δεύτερο 20’’ πριν από τη λήξη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ζούγρης διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 1/2 βολές στα 10’’, μιας και ο Zacchigna δεν βρήκε στόχο αυτή τη φορά στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Οι διαιτητές: Θεωνάς, Σκαλτσής, Τηγάνης

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 31-23, 40-43, 57-57 (κ.α.), 65-62

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης 9 (2/4 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χιτικούδης, Δήμου, Πλώτας 3, Κωνσταντινίδης 9, Σαμοντούροβ 13 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ευσταθίου 5, Κορκόντζελος 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαγός 7 (1), Σπρίντζιος 5 (1), Ζούγρης 8 (8 ριμπάουντ), Καλλιοντζής