Αν και ήταν η καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ούσα συνεχώς μπροστά στο σκορ, η Εθνική ομάδα των Εφήβων λίγο έλειψε να απωλέσει ένα δικό της παιχνίδι κόντρα στο αντίστοιχο ηλικιακό συγκρότημα της Τουρκίας. Ωστόσο, το συγκρότημα του Ηλία Καντζούρη βρήκε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα κέρδισε με 64-61 τους Τούρκους κλείνοντας έτσι με μια νίκη και μια ήττα τα δύο φιλικά κόντρα στη γειτονική χώρα στην Πάτρα!

Ουσιαστικά, αν και ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος σκοράροντας 42 ολόκληρους πόντους σε 20 λεπτά (2.1 πόντους ανά λεπτό δηλαδή), η Ελλάδα ήταν εμφανώς μέτρια επιθετικά μετά την ανάπαυλα, όπου σκοράροντας μόλις 20 πόντους στα πρώτα 19 λεπτά (1.05 πόντοι ανά λεπτό δηλαδή) λίγο έλειψε να απωλέσει ένα δικό της -έστω και ανεπίσημο- ματς…

Μάλιστα, βρίσκοντας μόλις 6 πόντους από το 30′ μέχρι και το 39′, η Επίσημη Αγαπημένη είδε τους Τούρκους να περνούν και μπροστά στο σκορ με 60-61, αλλά ο Νίκος Πλώττας (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ) με 4 σερί πόντους (2-2 βολές και ένα λέι απ) έφερε την Ελλάδα στο +3 (64-61) ένα μόλις λεπτό πριν το φινάλε στην Πάτρα!
Με 11” για το απόλυτο φινάλε ο Yildizoglou (5 πόντοι, 2-10 σουτ) αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση -κάτι που χάρισε στην Ελλάδα την πρώτη της νίκη στην εποχή Ηλία Καντζούρη.

Πλέον, η Επίσημη Αγαπημένη στρέφει την προσοχή της στο επικείμενο τουρνουά στα Σκόπια κόντρα σε Βόρεια Μακεδονία, Μαυροβούνιο και Βουλγαρία, ενώ λίγο αργότερα (21-23/7) θα υποδεχθεί στην Αθήνα τους Ισραήλ, Γερμανία και Γαλλία.
Θυμίζουμε πως το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U-18 αναμένεται να διεξαχθεί το διάστημα 30 Ιουλίου – 7 Αυγούστου στη Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 34-21, 42-37, 56-51, 64-61

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης, Χιτικούδης, Δήμου, Πλώτας 17 (1), Κωνσταντινίδης 3 (1), Σαμοντούροβ 19 (1τρ. 7ρ., 6κ.), Ευσταθίου, Κορκοτζέλος 6 (7ρ, 9 α.), Λαγός 5 (1), Ζορμπάς 2, Σπρίτζιος 2, Σούλης 4, Καλλιοντζής 3, Καλατζής 3 (1)

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.