Χάρις σε ένα τρομερό σερί κυριαρχίας στην 4η και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, η Εθνική ομάδα των Εφήβων στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και έκαμψε την αντίσταση της Βόρειας Μακεδονίας ακόμα και αν δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Εν τέλει όμως, επικράτησε άνετα με 77-61 και απέφυγε με στυλ κάθε σενάριο υποβιβασμού στη Β’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της ηλικιακής της τάξης.

Αν και πέρα για πέρα ανώτερη ως σύνολο ακόμα και χωρίς να έχει στη διάθεσή της τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, που επέστρεψε σήμερα (4/8) στην Αθήνα, η Ελλάδα τα έβρισκε σκούρα μέχρι και το 30ο λεπτό κόντρα στη γειτονική χώρα, η οποία -αν και βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους (10-18) στο 8′- να ισορροπήσει γρήγορα την κατάσταση και να βρίσκεται συνεχώς κοντά στο σκορ σε διαφορετικά σημεία του αγώνα (24-25 στο 14′, 39-38 στο 20′, 48-51 στο 27′).
Ωστόσο από το 29ο λεπτό περίπου, το συγκρότημα του Ηλία Καντζούρη πάτησε γκάζι και έκτοτε δε σταμάτησε ποτέ ξανά. Συγκεκριμένα, το 50-54 του 30′ έγινε χάρις σε ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 3-18 μέχρι και το 37′ μετετράπη σε 55-72, κατάσταση που εν ολίγοις καθάρισε το ματς.

Κορκόντζελος και Ζούγρης με 18 πόντους έκαστος (12 και 9 είχαν πετύχει από το πρώτο μέρος) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Εθνικής μας ομάδας, που ήλεγξε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ με 11 περισσότερα (53 έναντι 42), την ίδια στιγμή που έκανε… bullying στην αντίπαλη ρακέτα με 15 επιθετικά, 15 κερδισμένες βολές αλλά και 50% ευστοχίας σε 46 δίποντα.

Πλέον, η Ελλάδα συνεχίζει να δίνει τη δική της μάχη για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη δεκάδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και ο επόμενος αντίπαλός μας θα είναι η Πολωνία, που κέρδισε εύκολα νωρίτερα το Μαυροβούνιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-38, 50-54, 61-77

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης, Ευσταθίου 5 (1), Καλατζής 5 (1), Κωνσταντινίδης 5 (1), Σπρίντζιος, Δήμου, Καλλιοντζής 2, Κορκόντζελος 18, Λαγός 15 (1), Πλώτας 9 (3), Ζούγρης 18 (11ρ.)

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.