Το αποτέλεσμα δεν ήταν σίγουρα το ευκταίο. Η εικόνα, πάντως, ήταν καλή. Καλύτερη ακόμα και σε σύγκριση με τη νίκη της Πέμπτης (5/8) επί της Πορτογαλίας για την Εθνική Εφήβων, η οποία ηττήθηκε με 81-70 από το Ισραήλ στο πλαίσιο της 4ης ημέρας του 2ου ομίλου των FIBA U18 European Challengers, που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου έπαιξε για 40 λεπτά με πάθος, ενέργεια και διάθεση. Δημιούργησε πολλά προβλήματα στο Ισραήλ με την επιθετική άμυνά της, προκάλεσε 22 λάθη και σημείωσε 36 πόντους από αυτά! Ωστόσο, δεν σούταρε καλά (38,8%), έχασε τις μάχες των ριμπάουντ (33-42) και είχε απέναντί του μία ομάδα με άφθονο επιθετικό ταλέντο, η οποία είχε ποσοστό 52,5% και διέθετε τον καλύτερο σκόρερ του τουρνουά, τον Ron Zipper.

Ο αριστερόχειρας γκαρντ εγκλωβίστηκε από την ελληνική άμυνα στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο πέτυχε 16 από τους 22 πόντους του στο 2ο ημίχρονο και μαζί με τον Avner Arnon Dror (16 πόντοι, 8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ) βοήθησαν το Ισραήλ να αποσπαστεί στο σκορ στο κατάλληλο χρονικό σημείο και να ελέγχει το ματς σε όλο το 4ο δεκάλεπτο.

ΜΕΤΡΗΣΕ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Οι Θανάσης Μπαζίνας (11 πόντοι, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Απόστολος Ρούμογλου (11 πόντοι) και Γιάννης Μερμίγκης (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο είχε το προβάδισμα μόνο για 4’11” συνολικά στο ματς, ωστόσο ήταν άκρως ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα. Παρότι στο 13’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά (19-31), κατόρθωσε να ξαναμπεί στο ματς, να ανακτήσει το προβάδισμα στο 19’ (36-35) για πρώτη φορά μετά το 3ο λεπτό (4-3) και να κλείσει το 1ο ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ (39-37)

Η Ελλάδα παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 29’ (50-50). Σε εκείνο το σημείο όμως δέχτηκε ένα επιμέρους 1-11 από το 29’ μέχρι το 32’, το οποίο επέτρεψε στην ομάδα του Oren Aharoni να δημιουργήσει διψήφια διαφορά πόντων (51-61). η οποία ανέβηκε μέχρι και το +16 στο 38’ (60-76). Η Εθνική προσπάθησε να κάνει μία απίθανη ανατροπή και έριξε τη διαφορά στους οκτώ πόντους 54’’ πριν από τη λήξη (70-78), αλλά θαύματα δεν γίνονται κάθε μέρα…

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-37, 50-55, 70-81

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Δήμου 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Οικονομίδης 6, Οικονομόπουλος 9, Ζούγρης 8 (9 ριμπάουντ), Μπαζίνας 11 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ευσταθιάδης 8 (2), Ευστρατίου, Φύτρος 2, Μερμίγκης 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμογλου 11 (2), Τσολάκης.

Ισραήλ (Aharoni): Aizik 8 (2), Gol 2, Levin 3 (8 ριμπάουντ), Menchel 10 (2), Zipper 22 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 κλεψίματα), Agyeyev 4, Berman 6, Arnor Dror 16 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Lempert 4 (8 ασίστ), Maman, Scherbakov, Sommerfeld 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).