Σε αντίθεση με τη Γαλλία, η Σερβία έδειξε μέταλλο στο 2ο προημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων της Σμύρνης. Η ομάδα του Vladimir Djokic βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, βρήκε όμως τον τρόπο να ξαναμπεί στο ματς και στο τέλος να το κερδίσει με 68-62, εξασφαλίζοντας και μία θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 του 2023 στο Ντέμπρετσεν.

Οι Σέρβοι έβλεπαν την πλάτη των Ισραηλινών σταθερά από το 6ο μέχρι το 34ο λεπτό, με τη διαφορά να αγγίζει τη μέγιστη τιμή της στο 19’ (39-22) και τους παίκτες του Djokic να πελαγοδρομούν. Σιγά-σιγά, όμως, βρήκαν το δρόμο τους. Λίγο η άμυνα (δέχτηκαν μόνο 23 πόντους στο 2ο ημίχρονο), λίγο τα ριμπάουντ (57-38), βοήθησαν τη Σερβία να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί έπειτα από πολλή ώρα στο 34’ με 54-56. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός…

Ο Ilija Milijasevic (16 πόντοι, 8 ασίστ), ο Marko Sarenac (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Djordje Curcic (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Σερβίας, την ώρα που το Ισραήλ κουβαλούσαν οι συνήθεις ύποπτοι, ο Noam Yaacov (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Benjamin Onche (13 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-22, 50-44, 62-68