Η Εθνική Εφήβων δεν πήγε στη Σμύρνη για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18, με στόχο να διεκδικήσει την παραμονή της στην 1η κατηγορία. Αυτός βέβαια είναι πλέον ο μόνος στόχος που της έχει απομείνει μετά την ήττα από την Ιταλία με 64-55 στη φάση των “16” του τουρνουά. Ούτε η πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 του 2023, ούτε φυσικά κάποιο μετάλλιο. Η Ελλάδα θα παίξει για τις 9-16 με τον ηττημένο του αγώνα Ισπανία – Βόρεια Μακεδονία.

Δυστυχώς, χωρίς τον τραυματία Αλέξανδρο Σαμοντούροβ στο γήπεδο η Εθνική έμοιαζε για πολλή ώρα -και για δεύτερο συνεχόμενο ματς- με μία περιορισμένων δυνατοτήτων ομάδα, η οποία δεν απειλούσε από την περιφέρεια (5/21 τρίποντα), δε διέθετε δημιουργία (9 ασίστ) και έβαζε με αίμα την μπάλα στο καλάθι. Δεν είναι λοιπόν απορίας άξιον, το ότι τελείωσε το ματς με 19 λάθη, ποσοστό 32,3% και 55 πόντους.

Η Ιταλία ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο. Κι ας ηττήθηκε από την Εθνική μας πριν από 10 μέρες στο τουρνουά του “Σοφία Μπεφόν”… Ο Niccolo Moretti (15 πόντοι) προκάλεσε πλείστα όσα προβλήματα στην ελληνική άμυνα στο 1ο ημίχρονο και από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση ο Matteo Visintin (15 πόντοι) και ο Emmanuel Innocenti (14 πόντοι), βοηθώντας την ομάδα του Andrea Capobianco να ελέγξει χωρίς προβλήματα το ματς.

Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ 3Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ

Η Ελλάδα έδειξε καλό πρόσωπο για κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο (16-16). Ακόμα κι αν δεν μπορούσε να σκοράρει, κατάφερνε να βρίσκεται στο κατόπι της Ιταλίας σε όλο το 2ο δεκάλεπτο, μέχρι τουλάχιστον το 18’ (27-25). Οι Ιταλοί έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με έξι διαδοχικούς πόντους (33-25) και μετά την ανάπαυλα τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Ελλάδα. Πολύ χειρότερα.

Οι Ιταλοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 22’ (35-25), ξέφυγαν με 15 πόντους διαφορά στο 26’ (44-29) και με 51-31 στο 30’. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +21 στο 32’ (56-35), πριν μπει στο παιχνίδι ο Δήμου και αλλάξει όλο το ματς. Η Εθνική πίεσε σε όλο το γήπεδο, βρήκε μακρινά σουτ (με τον Δήμου να βάζει δύο από αυτά) και κατόρθωσε με σερί 0-12 να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο 36’ (58-49) και μέχρι τους επτά με 1’46’’ να απομένει για τη λήξη (60-53). Δυστυχώς, όμως, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55

Ιταλία (Capobianco): Moretti 15 (5/6 βολές, 5/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Gallo 2, Scarponi 2, Visintin 15 (3/3 βολές, 6/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Zacchigna (0/8 σουτ), Marangon 3 (1), Innocenti 14 (2/4 βολές, 3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Cannavina 6 (6 ριμπάουντ), Creppi 2, Salvioni 5.

Ελλάδα (Καντζιύρης): Μπιλάλης 2 (1/7 σουτ), Δήμου 6 (2), Πλώτας 6 (2/9 σουτ), Κωνσταντινίδης, Ευσταθίου 4 (1), Κορκόντζελος 13 (5/7 βολές, 4/11 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαγός 6 (4 λάθη), Καλιοντζής 1, Καλατζής, Σπρίντζιος 9 (1), Ζούγρης 8 (10 ριμπάουντ).