Τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στην αξιόμαχη Φινλανδία και βρέθηκαν ακόμα και πίσω στο σκορ, όμως η εξαιρετική εμφάνιση τόσο του Γιώργου Καλαϊτζάκη που πέτυχε double double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και του δίδυμου αδερφού του, Παναγιώτη, με 9 πόντους, και η ψυχραιμία του Δημήτρη Μωραΐτη στα τελευταία λεπτά χάρισαν τη δεύτερη νίκη στην Ελλάδα. Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στον αυριανό (31/07) αγώνα με την Λιθουανία που θα κρίνει και την πρωτιά του ομίλου.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εθνική να βρίσκεται μπροστά στα πρώτα 5’ λεπτά, με το σκορ βέβαια να είναι σε χαμηλά επίπεδα (5-2), όμως ένα σερί 4-11 της Φινλανδίας, έδωσε προβάδισμα στους Σκανδιναβούς 9-13. Οι 5 σερί πόντου του Καλαϊτζάκη έδωσαν και πάλι προβάδισμα στην Εθνική, με τον νεαρό γκαρντ του Παναθηναϊκού να έχει ηγετική παρουσία στον σημερινό αγώνα, ενώ οι δύο πόντοι του δίδυμου αδερφού του έκλεισαν το σκορ στο 18-15.

Στη β’ περίοδο η Εθνική έτρεξε από νωρίς ένα σερί 10-2 φτάνοντας τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της μέχρι τότε, 28-17. Η Φινλανδία κατάφερε να κλείσει τα αμυντικά της κενά και να καταφέρει να μειώσει ακόμα και στους 6 (33-27), όμως η υπεροχή της Εθνικής τόσο από τα 6,75 (46,1% ευστοχία) όσο και από τα συνεχόμενα drive οδήγησε σε διάστημα λίγων λεπτών, συγκεκριμένα στα τελευταία 3, το σκορ στο 46-30, το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το β’ ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εθνική ομάδα με την Φινλανδία να τρέχει ένα σερί 2-9 και να μειώνει το σκορ σε 48-39. Παρόλα αυτά, τα αδέρφια Καλαϊτζάκη βρίσκονταν σε εξαιρετική ημέρα με τον Παναγιώτη να παίρνει τη σκυτάλη από το Γιώργο και να διατηρούν τη διαφορά των 9 πόντων (56-47). Η Φινλανδία κατάφερε να μειώσει σε 58-52 με τις δύο ομάδες να μην πετυχαίνουν καλάθι στα τελευταία 2’ λεπτά και το σκορ να μένει ως έχει.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου να δυσκολεύονται ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Ο αρχηγός της ομάδας, Δημήτρης Μωραΐτης, βρέθηκε σε κακή μέρα με τον προπονητή της Ελλάδας να προσπαθεί να βρει λύσεις από τους υπόλοιπους παίκτες. Οι Φινλανδοί κατάφεραν να μειώσουν στους 2 (59-57), όμως το τρίποντο του Γιώργου Καλαϊτζάκη «ξεκόλλησε» την ομάδα από τον επιθετικό… βούρκο. Τα προβλήματα παρέμειναν για τους Εφήβους με μοναδικό τους όπλο στα τελευταία λεπτά τις βολές και την Φινλανδία να μειώνει στο καλάθι, 66-64. Η ευστοχία της Εθνικής από τη γραμμή των βολών βοήθησε ώστε να μεγαλώσει ξανά η διαφορά, με τον Μωραΐτη να αποδεικνύει τις ηγετικές του ικανότητες από την ψυχραιμία που επέδειξε στη γραμμή των βολών, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:

18-15, 46-30, 58-52, 81-78

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 23 (3 τρίπ., 10 ριμπ., 3 ασ.), Μωραΐτης 14 (0/8 σουτ, 14/16 βολ.), Καμπερίδης 8 (2), Καλαϊτζάκης Π. 9, Δούβλης 1, Πιλάβιος 9 (1), Δομπρογιάννης, Αρσενόπουλος 3 (1), Καμπουρίδης 5, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Πιλαγιαμάκι 8 (1), Αντικάινεν 7 (1), Χέινονεν 14 (1), Γκούσταβσον 27 (4), Βάνινεν, Γιάντουνεν 5 (9 ριμπ.), Σιριαμάκι 2, Λιούκο, Γιάκολα 8, Βίλα, Ταχβανάινεν 7 (1).