Ανατροπάρα νίκης για τους Εφήβους! Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ τόσο με 0-18 στα πρώτα λεπτά όσο και με 20 πόντους λίγο αργότερα (1-21), η Εθνική ομάδα των Εφήβων επέστρεψε από μεγάλες διαφορές κόντρα στην Ιταλία και κερδίζοντάς την με 88-83 μπήκε με το δεξί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων στα γήπεδα της Νις.

Το ξεκίνημα ενός πολύ επεισοδιακού αγώνα, ο οποίος αρχικά διεκόπη για μερικά λεπτά 7” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου εξαιτίας ενός σοβαρού τραυματισμού παίκτη της Ιταλίας και στη συνέχεια για σχεδόν μια ώρα ελέω της βροχόπτωσης και των νερών που αυτή γέννησε από την οροφή στο παρκέ, μόνο ιδανικό δεν ήταν για την Ελλάδα, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ τόσο με 0-18 (!) στα πρώτα έξι λεπτά όσο και με 2-21 (!) στα πρώτα επτά κόντρα στην Ιταλία. Σε αυτό το διάστημα, μετρούσε 0-8 σουτ και 0-4 τρίποντα, ενώ στον αντίποδα η γειτονική μας χώρα 7-9 σουτ και 2-3 τρίποντα βρίσκοντας αρκετούς πόντους μάλιστα και στο ανοιχτό γήπεδο…

Μετά την διακοπή όμως, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πήρε τα πάνω της και βρήκε την πραγματική της δύναμη. Μάλιστα, με κύριους πρωτεργάτες στα της επίθεσης τους Σαμοντούροβ, Λιοτόπουλο και Αμπόσι, που έφτασαν μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους τους 27 κοινούς πόντους (από τους 38), η Εθνική μας αρχικά ροκάνισε τις τεράστις διαφορές στον πίνακα του σκορ (15-24 στο 9′, 18-28 στο 12′, 26-34 στο 15′, 30-36 στο 19′) λίγο πριν ισοφαρίσει στο τέλος σε 38-38! Μάλιστα, μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου είχε πάρει εκείνη τα ηνία στον πίνακα του σκορ περνώντας μπροστά τόσο με 42-38 στο 22′ όσο και με 45-43 στο 24′. Κύριο όπλο της Ελλάδας ήταν η άμυνά της, από την οποία μέχρι και αυτό το διάστημα είχε βρει 12 πόντους από λάθη αντιπάλου.

Αν και από και έπειτα για πολλή ώρα το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με την Ιταλία να μην είναι σε καμία περίπτωση πρόθυμη να τα παρατήσει, η Εθνική βρήκε λύσεις από τον πάγκο της και με τους Καλλιόντζη και Σπρίντζιο να τρέχουν ένα μικρό 5-0 σερί έπειτα από εξαιρετικές άμυνες στο δικό μας μισό ξέφυγε από το 47-46 του 26′ με 55-48 στο 28′ -λίγο πριν ο Ferrari από τη γραμμή των βολών επαναφέρει τους τυπικά φιλοξενούμενους σε απόσταση τεσσάρων πόντων (55-51 στο 29′). Ο εξαιρετικός και σήμερα Αμπόσι πάντως από τη γραμμή των βολών έκλεισε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου στο 58-54 υπέρ της Ελλάδας.

Στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα, οι Έφηβοι της χώρας μας βγήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο γήπεδο και βλέποντας και τον Αβδάλα να μπαίνει στην εξίσωση του ντέρμπι κυρίως αμυντικά άρχισε να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ (67-58 στο 33′, 70-61 στο 35′) δείχνοντας, παρά το κάκιστο ξεκίνημά τους, πως είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Ο άσος του Παναθηναϊκού βρήκε έπειτα την ψυχολογία του και στα της επίθεσης και με ένα τρίποντο βόμβα στο 36′ έφερε την Ελλάδα ξανά στο +9 (75-66) σπρώχνοντας το συγκρότημα του Ζιάγκου ακόμα πιο κοντά στη νίκη.

Ο ίδιος παίκτης δε λίγο αργότερα, όταν η Ιταλία είχε πλησιάσει με ένα μικρό σερί ακόμα και στους 5 πόντους, με ένα καλάθι από κοντά έγραψε το 79-72 στο 37′ σε ένα πολύ καίριο σημείο για την εξέλιξη της συνάντησης. Ο αντίπαλος όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και με δύο μεγάλα τρίποντα (ένα άμεσο και ένα έμμεσο) πλησίασε ακόμα και στο καλάθι (81-78) 1.22 πριν τη λήξη, ενώ 30″ θα μείωναν στους 2 (81-79) με 1-2 βολές του Torresani πριν ο Σαμοντούροβ από κοντά γράψει το 83-79!

Αυτός που σφράγισε τη νίκη δεν ήταν άλλος όμως από τον Κομνιανίδη, που ευστόχησε σε ένα μεγάλης σημασίας τρίποντο και κάνοντας το 86-79 με 27″ ακόμα στο ρολόι υπέγραψε την ελληνική νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-38, 58-54, 88-83

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 8 (1), Χιτικούδης 10, Κομνιανίδης 8 (2), Λιοτόπουλος 13 (1), Σαμοντούροβ 20 (1), Χιτικούδης 10, Καλλιοντζής 7, Καμπερίδης, Μαραγκουδάκης 5, Παρασκευόπουλος 2, Σπρίντζιος 3 (1), Βασιλαντωνάκης 2.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.