Έκανε το χρέος της η Ελλάδα και περιμένει αντίπαλο! Η Εθνική Εφήβων έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Δανία στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του 4ου ομίλου του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και επικρατώντας με 107-75 τελικά απέφυγε σε πρώτη φάση την 4η θέση του γκρουπ (άρα και τον νικητή του αποψινού Σερβία – Σλοβενία) και περιμένει με αγωνία την εξέλιξη του Ισπανία – Ιταλία για να μάθει αν θα τερματίσει 2η ή 3η.

Η δεδομένη διαφορά δυναμικότητας αλλά και μεγέθους εμφανίστηκε ήδη με το… καλημέρα στη βραδιά, με τα αγόρια του Ζιάγκου να θέλουν να κάνουν από νωρίς ό,τι περνάει από το χέρι τους για να ξεχάσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα τη βαριά ήττα από την Ισπανία το βράδυ της Κυριακής (23/7).

Εκτός από τον καταπληκτικό Λιοτόπουλο, που μπήκε με φόρα στο παρκέ σκοράροντας τους 9 από τους 27 πόντους της χώρας μας, η Ελλάδα ήταν κυρίαρχη των αιθέρων και έχοντας 12 περισσότερα ριμπάουντ από τον αντίπαλο, 7 επιθετικά ριμπάουντ σε 8 (!) χαμένα σουτ αλλά και 18 από τους 27 πόντους της στην αντίπαλη ρακέτα κατάφερε ήδη από τα πρώτα λεπτά να πάρει στα χέρια της την κατάσταση στον πίνακα του σκορ. Ακόμα και αν οι Δανοί επέστρεψαν μέσα σε δύο λεπτά από το 13-7 του 5′ στο 17-13 του 7′, η Ελλάδα δεν ήταν πρόθυμη να τους επιτρέψει να βρουν περισσότερο μομέντουμ και έχοντας τρομερή κατανομή για τα δεδομένα της βραδιάς των επιθέσεών της (17 δίποντα, 10 βολές, 2 τρίποντα) ξέφυγε ακόμα και με 27-18 στο τέλος της 1ης περιόδου αλλά και με 29-20 στο 11′.

Μετά το πέρας του πρώτου μάλλον αναγνωριστικού δεκαλέπτου, η Εθνική μας μπήκε στο γήπεδο με ακόμα μεγαλύτερη δίψα να καθαρίσει από νωρίς το τελευταίο της έτσι κι αλλιώς ματς της για τη φάση των ομίλων.

Μάλιστα, με την τριάδα των Σαμοντούροβ, Λιοτόπουλου και Χιτικούδη να βρίσκεται σε φοβερή ημέρα με 31 κοινούς πόντους (36 η Δανία στο πρώτο μέρος) αλλά και την γνωστή πλέον κυριαρχική διάθεση στην αντίπαλη ρακέτα να κρατάει ακόμα καλά (10 επιθετικά ριμπάουντ σε 12 χαμένα σουτ και 7 πόντοι δεύτερης ευκαιρίας, 34 από τους 53 πόντους στην ρακέτα, 9 κερδισμένα φάουλ για βολές) η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει ακόμα πιο πολύ μετά το πέρας του πρώτου χρονικά τετάρτου της αναμέτρησης (37-31 στο 15′), με το σύνολο του κόουτς Ζιάγκου να φτάνει τόσο στο 43-32 στο 17′ όσο και στο +17 (53-36) με το φινάλε του ημιχρόνου δείχνοντας σε τρομερή κατάσταση στην τελική ευθεία των γκρουπ του Ευρωμπάσκετ.

Όσο σπουδαίο και αν ήταν το πρώτο μέρος για τα ελληνικά χρώματα, σε καμία περίπτωση δε μπορούσαν να συγκριθούν με την απόδοση στην 3η περίοδο, με την Ελλάδα να βάζει στην εξίσωση και τους Αμπόσι και Αβδάλα (27 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ αθροιστικά μέχρι και το 30′) και να χτίζει ακόμα μεγαλύτερες διαφορές κόντρα σε μια Δανία που έμοιαζε αδύνατο να επιστρέψει από ένα σημείο και μετά στη διεκδίκηση της νίκης. Για την ακρίβεια δε, οι Έφηβοι άρχισαν να πατούν γερά το πόδι στο γκάζι από ένα σημείο και μετά και τρέχοντας ένα ηχηρό επί μέρους σκορ της τάξης του 24-10 από το 22′ μέχρι και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγε ενδιάμεσα τόσο με 22 πόντους στο 26′ (67-45) και με 20 πόντους στο 28′ (71-51), ενώ με ένα 10-2 σερί στα τελευταία δύο λεπτά μπήκε στην 4η περίοδο με αέρα 28 πόντων (81-53) καθαρίζοντας φυσικά από νωρίς την υπόθεση νίκης κόντρα στους δίχως ακόμα ροζ φύλλο Σκανδιναβούς.

Στην 4η περίοδο δεν άλλαξε φυσικά τίποτα απολύτως. Η Ελλάδα έφτασε πολύ σύντομα, και μάλιστα σταθεροποιήθηκε για την περισσότερη ώρα, ακόμα και σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 25 και 30 πόντων, ενώ από το 37′ ξεπέρασε και το φράγμα των 100 πόντων για πρώτη φορά από το 2019.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-36, 81-53, 107-75

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 16 (2), Καμπερίδης 3, Κομνιανίδης 4 (1), Παρασκευόπουλος 5, Σπρίντζιος 13 (1), Αβδάλας 16, Χιτικούδης 12, Λιοτόπουλος 14 (2), Μαργακουδάκης 5, Σαμοντούροβ 14, Βασιλαντωνάκης 5.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.