Όπως και η Ελλάδα στην πρεμιέρα, ούτε η Σλοβενία την… πάτησε από την Τσεχία. Η ομάδα του Danijel Radosavljevic είχε τον έλεγχο για 40 λεπτά και πήρε τη νίκη με 68-58, κάτι που σημαίνει ότι ανεξάρτητα από την έκβαση του αγώνα Ελλάδα – Σερβία (31/7, 20:30), θα διεκδικήσει απέναντι στην Εθνική μας (τουλάχιστον) τη 2η θέση στον 3ο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων της Σμύρνης.

Τα τρίποντα ήταν το μεγάλο “όπλο” της Σλοβενίας στο δρόμο προς την πρώτη νίκη της στο τουρνουά. Οι Σλοβένοι πήραν φωτιά στο 2ο δεκάλεπτο και με 5/8 τρίποντα διεύρυναν το προβάδισμα που δημιούργησαν από την 1η περίοδο (16-6 στο 9’), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 16 πόντων (46-30). Μία διαφορά που έφτασε μέχρι και το +21 στο 26’ (54-33).

Όταν τα τρίποντα έπαψαν να μπαίνουν, πάντως, η Σλοβενία είχε πρόβλημα. Και είχε 1/15 σουτ από την περίμετρο στο 2ο ημίχρονο… Η Τσεχία μπήκε λοιπόν στο παιχνίδι. Ροκάνισε τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο και κατάφερε να τη ρίξει τρεις φορές μέχρι τους πέντε πόντους (56-51 στο 33’, 58-53 στο 34’ και 61-56 στο 35’). Αυτό ήταν όμως και το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει…

Οι Osojnik (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Zemljic (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Zulic (11 πόντοι) και Kocevar (11 πόντοι) ξεχώρισαν από τη Σλοβενία, την ώρα που οι Josef Svoboda (11 πόντοι) και Lukes (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της πολύ άστοχης (σούταρε με ποσοστό 31,7% συνολικά) Τσεχίας, η οποία ηττήθηκε για 5η φορά σε 6 αναμετρήσεις με τους Σλοβένους σε EuroBasket U18.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 46-30, 56-43, 68-58