Η πορεία της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων σταμάτησε στη φάση των “16”. Η Εθνική μας ηττήθηκε από την Ιταλία με 64-55, μία χώρα απέναντι στην οποία μετρούσε τρεις διαδοχικές νίκες και 9 στις τελευταίες 12 αναμετρήσεις σε επίπεδο U18. Πλέον, ο στόχος για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη είναι ένας: η παραμονή στην 1η κατηγορία. Βλέπετε, η Ελλάδα καλείται να παίξει για τις θέσεις 9-16 για 5η φορά στην ιστορία της σε EuroBasket Εφήβων μετά το 2005, το 2009, το 2011 και το 2018.

Ο αντίπαλος της Ελλάδας στις θέσεις 9-16 θα είναι η Βόρεια Μακεδονία. Η Ισπανία έκανε μάλλον αναμενόμενα περίπατο απέναντι στην ομάδα του Toni Simik, καθώς δημιούργησε από το 1ο ημίχρονο διαφορά 19 πόντων (37-18 στο 19′) και την ανέβασε μέχρι τους 28 στο φινάλε, παίρνοντας με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη με 73-45. Αυτή ήταν η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο χωρών σε επίπεδο εφήβων. Η Βόρεια Μακεδονία, άλλωστε, συμμετέχει για πρώτη φορά στην 1η κατηγορία, ενώ η Ισπανία δεν έχει λείψει ποτέ από αυτήν…

ΕΥΚΟΛΑ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ, ΝΙΚΗ-ΘΡΙΛΕΡ ΟΙ ΣΛΟΒΕΝΟΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑΣ ΚΡΟΑΤΙΑΣ

Ακόμα και στην κακή της επιθετική μέρα η Γαλλία βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη. Και εύκολα. Οι “μπλε” επιβλήθηκαν της Γερμανίας με 74-51 και πέρασαν στους “8”, χάρις στην υπεροπλία τους και την ικανότητά τους να φτάνουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι. Η ομάδα του Lamine Kebe κέρδισε τις μάχες των αιθέρων (47-34 τα ριμπάουντ), ανάγκασε τη Γερμανία (που δεν είχε και τον τραυματία Kalu) να σουτάρει με 33,9% και χρησιμοποίησε ένα ξέσπασμα (14-1 το επιμέρους σκορ) στην 1η και στη 2η περίοδο, για να προηγηθεί με 21-12 στο 11’. Με ένα σερί 12-0 οι Γάλλοι ξέφυγαν με 53-33 στο 26’ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +25 στο 35’ (70-45).

Η Σλοβενία χρειάστηκε να διαπράξει την… κλοπή της ημέρας, προκειμένου να καταβάλει την Κροατία με 85-83. Οι Σλοβένοι σούταραν με ποσοστό 54,1%, είχαν το προβάδισμα για 31’37’’ και ξέφυγαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 26’ (62-49). Ωστόσο, είδαν την Κροατία να προηγείται με 78-81 στο 39’, κάνοντας επιμέρους σκορ 1-14 στο τελευταίο πεντάλεπτο. Μάλιστα, οι Κροάτες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έχοντας και την μπάλα, αλλά κατόρθωσαν να κάνουν ΤΕΣΣΕΡΑ λάθη στα τελευταία 56 δευτερόλεπτα, όλα από κλεψίματα των Σλοβένων (!), αφήνοντας το ματς να γλιστρήσει μέσα από τα χέρια τους.

ΣΑΡΩΤΙΚΟΙ ΛΙΘΟΥΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ, ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΡΕΚΟΡ ΟΙ ΒΡΕΤΑΝΟΙ

Εύκολο έργο είχε, όπως αναμενόταν, η Λιθουανία στους “16”. Η ομάδα του Karolis Abramavičius συνέτριψε την Τσεχία 88-57, έχοντας οδηγούς (ποιους άλλους;) τους Krivas, Murauskas, οι οποίοι τη βοήθησαν να ξεφύγει με 21-9 στο 8’ και να κάνει περίπατο από εκεί και πέρα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +35 στο 39’ (με σερί 16-0) για τους Λιθουανούς, που μάζεψαν 36 ριμπάουντ παραπάνω (65-29!), πέτυχαν 28 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, 54 μέσα από τη ρακέτα και κράτησαν την Τσεχία στο 26%.

Την πιο επιβλητική νίκη της φάσης των “16” πέτυχε η οικοδέσποινα Τουρκία, η οποία συνέτριψε τη Μεγάλη Βρετανία με 44 πόντους διαφορά (82-38)! Οι Τούρκοι ανάγκασαν τους Βρετανούς να σουτάρουν με ποσοστό 20,2% (είχαν 1/10 ελεύθερες βολές και 5/40 τρίποντα!), μάζεψαν 17 ριμπάουντ παραπάνω (67-50), πέτυχαν 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα και “καθάρισαν” το ματς από νωρίς. Στο 7’ προηγήθηκαν με 16-2, στο 24’ με 54-20 και στο 37’ η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της, το +47 (81-34). Η Μεγάλη Βρετανία έκανε αρνητικό τουρνουά στην ομαδική αξιολόγηση με +7!

ΣΤΗΝ ΟΚΤΑΔΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΟΙ ΣΕΡΒΟΙ

Στην οκτάδα ενός EuroBasket U18 για πρώτη φορά έπειτα από 17 χρόνια προκρίθηκε το Ισραήλ! Από το 2005 είχαν να φτάσουν τόσο μακριά οι Ισραηλινοί, οι οποίοι το κατάφεραν χάρις στη (πιο άνετη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ) νίκη επί της Πολωνίας με 65-58. Η ομάδα του Elad Hasin προηγήθηκε 8-0 στο 2’ και δεν πτοήθηκε από το πρόσκαιρο προσπέρασμα των Πολωνών με 26-28 στο 18’. Ακολούθησε ένα σερί 14-0, το σκορ έγινε 40-28 στο 22’ και η διαφορά έφτασε μέχρι και το +17 στο 33’ (62-45). Η Πολωνία σάρωσε τα ριμπάουντ (59-31), ωστόσο υπέπεσε σε 28 λάθη και δέχτηκε 29 πόντους από αυτά, με συνέπεια να υποστεί την 6η σερί ήττα από το Ισραήλ σε επίπεδο Εφήβων. Η τελευταία νίκη της χρονολογείται στο 1968!

Ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η Σερβία απέναντι στο Μαυροβούνιο, έως ότου να πάρει εύκολα την πρόκριση με σκορ 80-56. Με απαρχή ένα σερί 10-0 στην 1η και στη 2η περίοδο οι Σέρβοι ξέφυγαν με 25-17 στο 13’ και άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά από εκεί και πέρα, μέχρι και το +26 (80-54) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Vladimir Djokic κυριάρχησε πάλι κάτω από τα δύο καλάθια (53-36 τα ριμπάουντ), κράτησε το Μαυροβούνιο στο 32,8% και έκανε παράλληλα συντήρηση δυνάμεων, ενόψει των δυσκολότερων νοκ άουτ αγώνων που ακολουθούν.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

• Γαλλία/Σλοβενία – Τουρκία/Λιθουανία (20:30)
  • Ισραήλ/Σερβία – ΙσπανίαΙταλία (18:15)

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

• Γαλλία/Σλοβενία – Τουρκία/Λιθουανία (20:30)
  • Ισραήλ/Σερβία – Ισπανία/Ιταλία (18:15)

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

• Γερμανία/Κροατία – Μεγάλη Βρετανία/Τσεχία (20:30)
  • Πολωνία/Μαυροβούνιο – Βόρεια Μακεδονία/Ελλάδα (18:15)

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

* Οι πρώτες ΠΕΝΤΕ χώρες παίρνουν την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U19 του 2023, που θα διεξαχθεί στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας. Οι τελευταίες ΤΡΕΙΣ χώρες υποβιβάζονται στη 2η κατηγορία.