Η Ελλάδα έκανε το καθήκον της στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων της Σμύρνης. Δίχως να εντυπωσιάσει, αλλά έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι, η Εθνική νίκησε την Τσεχία 67-56 για τον 3ο όμιλο του τουρνουά, έχοντας ως όπλα την άμυνα και τον κυρίαρχο Αλέξανδρο Σαμοντούροβ κάτω από τα δύο καλάθια.

Στο άλλο παιχνίδι του ελληνικού ομίλου (3ου) η Σερβία έδειξε την ποιότητά της, καθώς επιβλήθηκε εύκολα της υποδεέστερης Σλοβενίας με 70-52, έχοντας προηγηθεί νωρίτερα ακόμα και με 28 πόντους διαφορά.

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΛΙΘΟΥΑΝΟΙ ΚΑΙ ΙΤΑΛΟΙ

Στον 4ο όμιλο, σε αυτόν δηλαδή με τον οποίον διασταυρώνεται η Ελλάδα, η Λιθουανία δυσκολεύτηκε για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο του Μαυροβουνίου με 75-56. Οι Λιθουανοί ένιωθαν την ανάσα των Μαυροβούνιων μέχρι το 32’ (56-51), αλλά σε εκείνο το σημείο έκαναν την αρχή για το επιμέρους 19-3 που επακολούθησε και ξέφυγαν ακόμα και με 75-54 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ιταλία κέρδισε το άλλο ματς του 4ου ομίλου. Η ομάδα του Andrea Capobianco πήρε τον έλεγχο από νωρίς, δημιούργησε αρκετές φορές διαφορές 7-11 πόντων (32-43 ημίχρονο, 57-67 στο 36’) και εν τέλει επικράτησε με 73-64 της Κροατίας. Οι Ιταλοί ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (5/21 τρίποντα), αλλά έβαλαν 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΥΡΑΥΛΟΚΙΝΗΤΗ Η ΓΑΛΛΙΑ, ΒΡΟΧΗ ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ

Επίδειξη δύναμης έκανε η Γαλλία στο εναρκτήριο παιχνίδι του 1ου ομίλου. Η ομάδα του Lamine Kebe διέλυσε τη Μεγάλη Βρετανία 97-45, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 56 πόντους διαφορά στο 37’ (93-37). Η χαώδης διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων αποτυπώνεται εύγλωττα και στην στατιστική. Η Γαλλία μάζεψε 27 ριμπάουντ παραπάνω (61-34), μοίρασε 30 ασίστ, έκλειψε 15 φορές την μπάλα, έβαλε 33 πόντους στον αιφνιδιασμό, 68 μέσα από τη ρακέτα και πήρε 51 από τον πάγκο.

Στον άλλον αγώνα του 1ου ομίλου το Ισραήλ εκτέλεσε από την περιφέρεια τη Βόρεια Μακεδονία και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 79-70. Οι Ισραηλινοί είχαν 15/33 τρίποντα, πήραν 41 πόντους από τους Yaacov (24), Onche (17) και έλεγξαν το παιχνίδι χάρις σε ένα σερί 8-0 στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου, που έκανε το σκορ 42-33 στο 20’.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΙ ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ

Εντυπωσιακό ποδαρικό στο τουρνουά έκανε η Ισπανία στο 2ο όμιλο, όπου σκόρπισε τη Γερμανία με σκορ 89-44! Οι παίκτες του Dani Miret κράτησαν τους Γερμανούς στο 25,1% εντός πεδιάς, τους υποχρέωσαν σε 25 λάθη, έκαναν 15 κλεψίματα και έβαλαν 30 πόντους στο transition και 46 μέσα από τη ρακέτα. Το ματς μετατράπηκε από πολύ νωρίς σε διαδικαστική υπόθεση, αφού στο 15’ το σκορ έγινε 40-11 με ένα σερί 16-0 και η διαφορά έφτασε μέχρι και το +47 στο 32’ (76-29).

Ισοπεδωτική ήταν και η Τουρκία στον άλλον αγώνα του 2ου ομίλου. Η οικοδέσποινα συνέτριψε την Πολωνία 94-43, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι Τούρκοι κυριάρχησαν στο γήπεδο χάρις στα μεγάλα ύψη τους (59-33 τα ριμπάουντ, 46-22 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα), έκαναν 21 κλεψίματα, έβαλαν 43 πόντους από τα 28 λάθη των Πολωνών και σε γενικές γραμμές εντυπωσίασαν στην πρεμιέρα τους.